صفحه اصلی » نکات هفته » نکات استفاده ایمن از دستگاه و نوار تست قند (2)

نکات استفاده ایمن از دستگاه و نوار تست قند (2)
661379042.jpg

 بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به دلیل استفاده روزانه از دستگاه تست قند، ممکن است احساس کنند که تمام نکات مربوط به نگهداری و استفاده از این دستگاه‌ها را می‌دانند، اما توصیه می‌کنیم به نکاتی که در اینجا آورده ایم توجه بفرمایید:

با دقت دستورالعمل کار با دستگاه را مطالعه کنید. تمام دستگاه‌های تست قند خون با دستورالعمل استفاده فروخته می‌شوند، اگر پس از مطالعه آنها همچنان سؤالی دارید، می‌توانید با نماینده دستگاه یا کادر درمانی تماس بگیرید.

از یکی از اعضای کادر درمانی خود بخواهید نحوه کار شما با دستگاه را بررسی نمایند. او می‌تواند به شما بگوید که آیا از دستگاه خود به درستی استفاده می‌کنید یا خیر.
کیفیت دستگاه خود را کنترل کنید. به طور مرتب با استفاده از محلول کنترل دستگاه خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید دستگاه و نوارهای تست به درستی کار می‌کنند. (دستورالعمل دستگاه را برای استفاده ببینید تا هر چند وقت یکبار باید آن را آزمایش کنید.)
معنای علائمی را که روی مانیتور دستگاه ظاهر می‌شود، یاد بگیرید. محدوده قندی که دستگاه شما قادر به اندازه‌گیری آن است را یاد بگیرید، گاهی اوقات علائمی مانند "LO" یا "HI" روی مانیتور نمایش داده می‌شوند که نشان می‌دهند قند خون فراتر از محدوده اندازه‌گیری دستگاه است. همینطور گاهی کدهای خطا ممکن است روی مانیتور دیده شود که بیانگر اشکالی در نحوه استفاده یا کار دستگاه است. در صورتی که در این مورد ابهامی داشتید، از کادر درمانی خود مشورت بگیرید.
محل تستی را که دقیق‌ترین نتایج قند خون را نشان می‌دهد، انتخاب کنید. انجام تست از مناطقی جز سر انگشتان هر دو دست، ممکن است دقیق نباشد:
  • اندازه‌گیری قند خون از محل‌های جایگزین مانند ساعد و کف دست، در مواقعی که قند شما به سرعت تغییر می‌کند (مانند پس از غذا یا طی ورزش)، غیردقیق‌تر از تست قند از سر انگشتان دست است.
  • اگر معمولاً در قند پایین علامتی احساس نمی‌کنید یا نتایج حاصل از تست قند از محل‌های جایگزین با حالت شما منطبق نیست، تست قند را از نوک انگشتان انجام دهید.
دستگاه تست قند خون خود را به طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید. برای آگاهی از اینکه آیا دستگاه شما نیاز به ضد عفونی منظم دارد یا خیر، حتما دستورالعمل‌های آورده شده در بروشور دستگاه را مطالعه نمایید.

FDA