گزارشی از برنامه ملی دوست من انسولین در شهرکرد

files-pages-1212[3b9cc95ddd1eaad0857478f7f91e5b18].jpg

سومین برنامه ملی « دوست من انسولین » در شهرکرد، مرکز چهار محال بختیاری برگزار شد. این برنامه در تاریخ بیست وسوم و بیست و چهارم شهریورماه 1390،  در دو بخش جداگانه برای:

  1. جامعه پزشکی و پیراپزشکی 
  2. افراد دیابتی وابسته به انسولین و خانواده هایشان برگزار گردید.صبح روز اول، در بخش اول، 184نفر از جامعه پزشکی و پیراپزشکی (پزشک عمومی، کارشناس تغذیه، پرستار و ...) با مباحث آموزشی مورد نیاز افراد دیابتی و چگونگی بیان و انتقال این مطالب به آنها آشنا شدند.

11


بعد از ظهر همان روز، در بخش دوم، 106 نفر از افراد دیابتی شهرکرد (68 نفر از افراد دیابتی نوع یک و 38 نفراز افراد دیابتی نوع دو که وابسته به تزریق انسولین بودند.) در برنامه شرکت کردنددر این بخش، اصول تغذیه و پزشکی مورد نیاز فرد دیابتی با شیوه ای متفاوت و عملی برای زندگی فردی این افراد بیان گردید.

همانند دیگر برنامه های « دوست من انسولین » برق شادی و تغییراتی در چهره شرکت کنندگان دیده می شد  که به علت افزایش اطلاعات و ایجاد انگیزه ای قوی برای کنترل قند خون بود.

12

از اتفاقات جالب این بود که چون برنامه در بیمارستان برگزار می شد، یکی از کودکان دیابتی که در بخش بستری بود و تازه حدود یک هفته بود که دیابتی شده بود هم توانست از این برنامه استفاده کند و با این مسئله راحت تر کنار بیاید.


13این برنامه با همکاری سازمان تأمین اجتماعی شهرستان شهرکرد، سازمان آموزش و پرورش شهرکرد، دانشکده علوم پزشکی و پزشکان فوق تخصص غدد شهرکرد،  سرکار خانم دکتر لیلا خواجه علی، جناب آقای دکتر سعید بهرادمنش و سرکار خانم دکتر الهام هاشمی، برگزار شد.DSCN0756
دکتر خواجه علی، فوق تخصص غدد بزرگسالان و دبیراجرایی برنامه گفت: در مدتی که در شهرکرد فعالیت می کردم جای خالی آموزش را بسیار زیاد احساس کردم و با توجه به سوالات متعددی که برای بیمارانم پیش می آمد تصمیم گرفتم مقدمات برنامه ملی «دوست من انسولین » را آماده کنم، با توجه به این که شهرکرد مرکز دیابت ندارد بنابراین تصمیم گرفتیم از مسئولین انجمن دیابت گابریک بخواهیم که این کار را انجام دهند. ایشان گابریک را در یک جمله "بچه های باانگیزه برای کمک به بیماران دیابتی" توصیف کرد.


DSC02434


دکتر مقدادی
، سرپرست مدیریت درمان تأمین اجتماعی نیز بر تداوم چنین برنامه هایی تأکید کرد، وی خاطرنشان کرد کلاس های جدید در این مرکز به زودی برگزار خواهد گردید و با جمله "زنده باد گابریک، زنده باد ایرانی" مصاحبه را به پایان رساند.


در پایان برنامه نیز مراسم برای تقدیری از مسئولان برگزاری در شهرکرد و انجمن دیابت گابریک انجام شد.


DSCN0959


نیرو های اعزامی از انجمن دیابت گابریک:  

 سرکار خانم فاطمه سادات امیری (دانشجوی دکترای تغذیه- مدرس دیابت) و سرکار خانم دکتر شیرین بخشی (پزشک عمومی- مدرس دیابت)
 سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر پروژه دوست من انسولین)، سرکار خانم هاجر رحیمی (مدیر واحد روابط عمومی) و سرکار خانم اکرم میر احمدی (مشاور آموزش)DSCN0874گفتنی است صحبت یکی از افراد دیابتی با سابقه 24 سال دیابت نوع یک و بدون عارضه تمام شرکت کنندگان را بیش از پیش امیدوار ساخت.
از ویژگی های منحصر به فرد این برنامه مسابقه ها و شرکت افراد در بحث های عنوان شده می باشد که دوره را از حالت سخنرانی یک طرفه مدرس خارج کرد. در حین برگزاری این مسابقات شور و شوقی در چهره افراد دیابتی دیده می شد.
شرکت فریرآساطب (گلوکوکارد01)، شرکت داریان تجارت (شیرین کننده کاندرل) و موسسه ابن سینای بزرگ (هفته نامه سلامت) نیز با کمک های مالی خود از این برنامه حمایت کردند.


Untitled-1_1


DSCN0998
با تشکر از آقای جعفریان، خانم سمیع، آقای نوروزی و خانم نادری که از مسئولان برگزاری در شهرکرد بودند و در اجرای این برنامه ما را یاری فرمودند.


عکس دسته جمعی کودکان دیابتی نوع یک شهرکرد

DSCN1029


عکس هایی از کودکان دیابتی در شهرکرد


14