آموزش آنلاین دیابت

files-pages-IMG-0912[37afae390cfda1f3e6c4e9bac9ce0e43].JPG
آموزش دیابت به عنوان عنصر مکمل در کنار دارو درمانی و ویزیت توسط پزشک، از سال ها قبل مورد توجه متخصصین و پژوهشگران بوده است. آنچه از طریق آموزش دیابت در اختیار بیماران قرار می گیرد، مجموعه ای از مهارت های خود مدیریتی و تصمیم گیری آگاهانه است که فرد را قادر می سازد تا در شرایط گوناگون، وضعیت قند خون خود را ارزیابی و مدیریت نماید. پنج پایه ی کنترل دیابت یعنی اندازه گیری قند خون، مصرف صحیح دارو، فعالیت بدنی مناسب، مراجعه منظم به پزشک و آموزش دیابت به عنوان ارکان اصلی و موثر در پیشگیری از عوارض و زندگی سالم با دیابت شناخته می شوند. لذا تقویت این 5 اصل در بیماران دیابتی می تواند در ارتقای سلامت جامعه و کاهش هزینه های مرتبط با درمان دیابت و عوارض آن نقش بسزایی داشته باشد.

انجمن دیابت گابریک به عنوان برترین مدرسه دیابت خاورمیانه و الگوی جهان در آموزش دیابت، خود را موظف می داند تا آموزش استاندارد دیابت را در سطح کشور گسترش داده و این مهم را برای کلیه بیماران دیابتی در ایران زمین فراهم سازد. در همین راستا، ایده ی خلاقانه آموزش دیابت از راه دور (طرح گلوکارد کیدز) که توسط یکی از حامیان اصلی گابریک، شرکت فریر آسا طب مطرح گردید، مورد توجه قرار گرفت و مطالعه در زمینه انجام پذیری و نحوه اجرای آن از تابستان امسال آغاز شد. با توجه به مشکلاتی که در زمینه فراهم سازی زیرساخت سخت افزاری و اینترنتی در استان های مختلف کشور مشاهده می شد، گابریک با کمک شرکت فریر آسا طب اقدام به تهیه مودم های نسل چهارم اینترنت پر سرعت و همچنین تجهیزات سخت افزاری جهت برقراری تماس تصویری با شهرهای مختلف کشور نمود. دوره های آزمایشی جهت عیب یابی و آشنایی مدرسین و مدیران دو طرف با ساز و کار برگزاری کلاس به صورت آنلاین در مرداد ماه 95 برگزار گردید. در اولین دوره ی رسمی آموزشی که در شهر کرمان برگزار گردید، 24 کودک دیابتی به همراه والدین خود در این کلاس شرکت کرده و بازخورد بسیار خوبی از تجربه حضور در این کلاس در اختیار گابریک قرار دادند.

کلاس های آموزشی آنلاین دیابت در حال حاضر در 4 شهر تبریز، اصفهان، کرمان و یزد به صورت دوره ای و منظم در حال برگزاری می باشد و در هر دوره به طور میانگین 15 کودک دیابتی تحت آموزش استاندارد دیابت قرار می گیرند. آنچه بیش از هرچیز می بایست مورد توجه قرار گیرد، نیاز قشرهای گوناگون جامعه برای دریافت اطلاعات و آگاهی بخشی می باشد. فرهنگ‌های گوناگون، عادات متفاوت زندگی و تغذیه ای در ایران نیاز به یک الگوی آموزشی منعطف و تطبیق پذیر را بیش از هر چیز نشان می دهد؛ لذا فراهم نمودن آموزش در زمینه فرهنگ و اقلیم گوناگون ایران زمین هدفی است که به کمک آموزش آنلاین دیابت به آن دست یافته ایم.