صفحه اصلی » اخبار » داخلی » حضور گابریک در کنگره جهانی دیابت - ابوظبی 2017

حضور گابریک در کنگره جهانی دیابت - ابوظبی 2017   -   ۲۳ آذر ۱۳۹۶

20171203_125439.jpg

کنگره جهانی دیابت که هر 2 سال و به همت فدراسیون جهانی دیابت IDF در یکی از کشورهای جهان برگزار می گردد، در سال 2017 از تاریخ 4 الی 8 دسامبر در شهر ابوظبی امارات برگزار گردید.


این کنگره میزبانی بیش از 200 سخنران از 170 کشور جهان را به عهده داشت و در طول 160 ساعت سخنرانی علمی و 4 روز نمایشگاه دیابت، تازه ترین یافته های علمی، دستاوردهای پژوهشی و همچنین نوآوری های مربوط به آموزش و مدیریت دیابت را به 8000 شرکت کننده ارائه نمود.
در این کنگره بیش از 200 انجمن دیابت نیز از سراسر جهان حضور داشته و در بخش ویژه دهکده جهانی، که به معرفی انجمن های دیابت سراسر دنیا اختصاص دارد، به معرفی فعالیت های خود پرداختند.


گابریک
جهانی‌تر شد!


بزرگترین دستاورد گابریک در سال 2017 که حاصل 11 سال تلاش و نوآوری جوانان دیابتی و همچنین حمایت های مردم عزیز ایران است، عضویت رسمی گابریک در فدراسیون بین المللی دیابت می باشد.

نشست مجمع عمومی فدراسیون بین المللی دیابت که در تاریخ 4 دسامبر برگزار گردید، میزبان نمایندگان اعضای رسمی فدراسیون از 168 کشور و همچنین مقامات این فدراسیون بود. اعضای رسمی IDF که همگی از مجموعه سازمان های غیرانتقاعی و غیر دولتی می باشند، پس از دریافت گزارش عملکرد رییس اسبق فدراسیون، آقای دکتر شوکت سادیکات از هندوستان و معرفی رییس جدید، آقای دکتر نام چو از کره جنوبی، به بررسی درخواست اعضای جدید فدراسیون از جمله انجمن دیابت گابریک پرداختند که طی روند رای گیری جهت تائید، گابریک را با اکثریت قاطع آرا به عنوان عضو رسمی جدید فدراسیون بین المللی تائید و انتخاب نمودند.

درخواست عضویت رسمی گابریک در IDF که به همراه ارائه گزارشی جامع از ساختار غیر دولتی - غیر انتفاعی گابریک و پس از ارزیابی دقیق برنامه های انجمن
، ابتدا به تائید کارگروه منطقه خاورمیانه و سپس هیئت مدیره فدراسیون بین المللی دیابت رسید، گامی بزرگ در ارتقای سطح آموزش دیابت و فعالیت های گابریک، همچنین فرصتی مناسب برای خلق فرصت های جدید همکاری با فعالان آموزش دیابت در منطقه و جهان خواهد بود.


و اما در بخش های دیگر این نشست، اهداف اصلی IDF و همینطور وضعیت دیابت در جهان مورد توجه قرار گرفته و اهمیت ویژه موضوع دیابت و زنان، که شعار امسال IDF نیز هست، بار دیگر مورد تاکید قرار گرفت.

3__2_


مدرسه دیابت گابریک


گابریک در سومین تجربه حضور خود در عرصه های جهانی دیابت، این بار با پشتیبانی و حمایت همراه و همیار قدیمی، شرکت فریرطب، موفق شد تا در نمایشگاه بزرگ "کنگره جهانی دیابت"  به معرفی جدیدترین نوآوری های آموزش دیابت در ایران و پروژه نوآورانه سایت-1 بپردازد.

نمایش غرورآمیز پرچم کشورمان در کنار نام ایران و خلیج همیشه فارس، غرفه گابریک را به خوبی در معرض توجه شرکت کنندگان قرار داده و بازدیدکنندگان زیادی را برای آشنایی با آموزش دیابت در ایران، به غرفه گابریک کشاند.

IMG_4586
20171205_101112

نکته جالب توجه اینکه بسیاری از کشورهای دور و نزدیک، ضمن استقبال از ساختار آموزشی گابریک و منحصر بفرد خواندن آن، درخواست های متعددی برای برگزاری دوره های آموزشی بصورت آنلاین برای مخاطبان و پزشکان در کشور خود داشتند.

مقاله "مدرسه دیابت گابریک" که پیش از این توسط اساتید هیئت مدیره گابریک و همینطور مدیران مجموعه تدوین شده و تائیدیه کمیته علمی کنگره را کسب نموده بود، در حاشیه کنگره و در قالب پوستر علمی به معرفی مدل منحصر به فرد این "
مدرسه دیابت" ایرانی پرداخت.

Gabric_Poster_Abu_Dhabi_2017

ساختار آموزشی مدون و هدفمند که به خوبی نیازهای جامعه هدف را شناسایی کرده و 8 گروه مخاطب خود را، هر یک با ادبیات مخصوص به خود آموزش می دهد، در کنار بهره گیری از مفاهیم مشاوره همتا (peer support) که از بحث های روز دنیا در آموزش دیابت به شمار می آید، وجه تمایز مدرسه دیابت گابریک نسبت به سایر انجمن های دیابت در منطقه و بسیاری از نقاط جهان بود. بی تردید بهره گیری از پرسنل و مشاورین دیابتی که به خوبی عواطف و نیازهای همنوعان خود را دریافته و با آنان همدلی می کنند نیز نقطه قوت برنامه های آموزشی و حمایتی گابریک در طول یک دهه از فعالیت خود بوده است.


تازه های دنیای دیابت


آمار نگران کننده از شیوع دیابت، اخبار امیدبخش از راهکارهای جدید درمانی و همینطور نتایج پژوهش های متعدد علمی بر روی دیابت و آموزش دیابت، ابعاد علمی کنگره دیابت 2017 را شامل می شدند.

اطلس دیابت 2017 که توسط فدراسیون بین المللی دیابت منتشر گردیده، آمار دیابت در مناطق 7 گانه جهان را بخوبی نمایش داده است؛ ایران به عنوان یکی از اعضای منطقه منا (Middle-east & North Africa) یکی از کشورهایی است که با افزایش حدود 70 درصدی شیوع دیابت تا سال 2045 مواجه خواهد بود و بنابراین نیازمند برنامه های جدی و عملیاتی برای بهبود سبک زندگی شهروندان خود می باشد.

photo_2017_12_14_09_58_11


اما در کنار اخبار نگران کننده، اخبار امیدوار کننده ای هم در میان سخنرانی های علمی کنگره به گوش می رسید.

پیشرفت های قابل توجه محققان در تولید سلول های بتای هوشمند و همینطور پانکراس مصنوعی بایونیک، که هر دو از امیدهای درمان و مدیریت بهتر دیابت به شمار می روند، از جمله اخبار مورد توجه در کنگره امسال بودند. این تجهیزات که پیشبینی می شود تا کمتر از 10 سال آینده به بازار دارویی و درمانی دیابت وارد شوند، بی تردید تحول عظیمی در کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت ایجاد خواهند کرد.

smart_artificial_beta_cell

رویداد افتخارآمیز دیگری که نام ایران را بر سر زبان ها انداخت، سخنرانی آقای دکتر استقامتی، استاد فوق تخصص غدد و عضو هیئت مدیره گابریک در بخش آمار دیابت منا بود. استاد استقامتی که از اعضای کمیته محلی فدراسیون بین المللی در ایران هستند، پیرامون وضعیت دیابت در منطقه و دورنمای آن تا سال 2045 سخنرانی کردند.


سایت-1

رفع مانع مسافت و تسهیل دسترسی به آموزش دیابت، همواره دغدغه فعالان آموزش دیابت در ایران بوده است. گابریک نیز در راستای گسترش آموزش به سراسر ایران تا سال پایان سال 95 به بیش از 20 شهر سفر کرده و افراد دیابتی، پزشکان و پیراپزشکان را تحت آموزش قرار داد، با این حال نیاز به حمایت آموزشی و انگیزشی از افراد مبتلا به دیابت که روز به روز نیز در حال افزایش هستند، گابریک را بر آن داشت تا با مشارکت شرکت حامی، فریر آسا طب، برنامه آموزشی ویژه ای جهت آموزش از راه دور افراد دیابتی راه اندازی نماید.

4_4

Psite-1 یا Peer-support Integrated Tele-education for T1 diabetes عنوان پروژه نوآورانه ای است که با هدف گسترش آموزش مجازی و آنلاین دیابت به تمام نقاط کشور راه اندازی شده و تا پایان پاییز 96 بیش از 10 شهر را تحت پوشش قرار داده است.

ساز و کار ویژه ای که برای این دوره آموزشی 9 ساعته تدوین شده، به مدرس این امکان را می دهد تا بصورت مستقیم با شرکت کنندگان کلاس در ارتباط بوده، پاسخگوی سوالات ایشان باشد و همینطور در طول یک هفته، به کمک مشاورین گابریک که خود مبتلا به دیابت هستند و اصطلاحا مشاور همتا یا peer supporter خوانده می شوند، افراد شرکت کننده را از طریق گروه ویژه تلگرامی که به منظور تبادل نظر بین افراد تشکیل شده، راهنمایی کنند.


پروژه سایت-1
با حمایت فریرآساطب تاکنون در شهرهای اصفهان، کاشان، یزد، ساری، رشت، تبریز، کاشان، قم و ... با موفقیت پیاده سازی شده و بیش از 1000 کودک دیابتی و خانواده هایشان را تحت آموزش استاندارد دیابت قرار داده است؛ با این حال دورنمای ویژه ای برای این پروژه مدنظر قرار گرفته است. آموزش تمام افراد مبتلا به دیابت نوع یک در ایران، که با دریافت آموزش می توانند به سادگی از عوارض دیابت پیشگیری کرده و زندگی سالمی داشته باشند، هدف والایی است که گابریک به جدیت آن را دنبال کرده و از هر موقعیتی برای پیشبرد آن و گسترش آموزش استفاده خواهد نمود.


گزارش از: روابط عمومی انجمن دیابت گابریک
گالری تصاویر

IMG_4898 idf2017

idf2017_9111111111
idf2017_1idf2017_3
idf2017_5idf2017_6

idf2017_10idf2017_2
idf2017_11idf2017_8
idf2017_7 idf2017_12

IMG_5182idf2017_4

22222