صفحه اصلی » اخبار » داخلی » برنامه ملی "دوست من انسولین" در شهر کرمان

برنامه ملی "دوست من انسولین" در شهر کرمان   -   ۰۵ خرداد ۱۳۹۵

273636doost insulin 11.jpg

یازدهمین برنامه ملی « دوست من انسولین » در کرمان، در تاریخ 12 و 13 خرداد ماه 1395، برگزار شد. بنا به شرایط محیطی و بعد مسافت و ایجاد شرایط مناسب برای شرکت کنندگان در کرمان، این برنامه به شیوه ای  متفاوت برگزار شد.
•    روز اول، ویژه جامعه پزشکی و پیراپزشکی
•    روز دوم ویژه افراد دیابتی نوع یک

روز اول، 120 نفر از جامعه پزشکی و پیراپزشکی (پزشک عمومی، کارشناس تغذیه، پرستار و ...) با مباحث آموزشی مورد نیاز افراد دیابتی و چگونگی بیان و انتقال این مطالب به آن ها، آشنا شدند.
سخنرانان در روز اول : سرکار خانم ها دکتر الهام ملکی، سارا صداقت، طیبه دهقانی بودند که در طی این جلسه به مباحث زیر پرداختند.
-    اهمیت آموزش دیابت و نقش خود مدیریتی دیابت
-    دیابت و انواع آن،
-    اهداف کنترل قند، آشنایی با انسولین ها،
-    اصول و الگوی تغذیه در دیابت، شمارش کربوهیدرات،
-    مهارت تزریق انسولین، اورژانس های دیابت و اصول ورزش  
-    الفبای پیشگیری از عوارض دیابت، اصول مراقبت از پا
-    بهداشت دهان و دندان، واکسیناسیون
-    آموزش محاسبه نسبت انسولین به کربوهیدارت و ضریب حساسیت به انسولین.
این برنامه در ساعت 18:00 به پایان رسید.

1464841266049

روز دوم،  برنامه با حضور141 فرد دیابتی از ساعت 8:00 صبح تا 17:45 برگزار گردید. افراد دیابتی با دیدن پرسنل گابریک که خود دیابتی نوع یک بودند، انگیزه ای برای کنترل قند خون و داشتن زندگی سالم پیدا کردند.

در روز دوم هم سخنرانان به ترتیب روز اول برنامه را اجرا نموده، ضمن اینکه مدرسین در حین آموزش مسابقه پرسش و پاسخ را هم برگزار نموده و هیجان خاصی بین دیابتی ها ایجاد گردید.
این برنامه با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و واحد بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی کرمان و بیمارستان افضلی پور کرمان برگزار گردید، که با همیاری این سازمان به افرادی که از جامعه پزشکی/ پیراپزشکی شرکت کرده بودند، "بسته ملی آموزش دیابت" (این بسته شامل: جزوه کنترل آسان دیابت، کتاب دیابت و برنامه ریزی غذایی (مقدماتی)، دفترچه ثبت قند خون می باشد و یک DVDدر مورد دیابت)، ارائه گردید.


1464843817625

با همیاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توانستیم به افراد دیابتی شرکت کننده نیز "بسته ملی آموزش دیابت" به همراه صدور "کارت شناسایی فرد دیابتی" دو زبانه انجمن و خدماتی که به واسطه عضویت رسمی دریافت خواهند کرد، ارائه گردید.

در این برنامه شرکت فریر آسا طب و ایران بهداشت به عنوان اسپانسر تیم گابریک را همراهی نمودند.
نیروهای اعزامی از انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک:
سرکار خانم دکتر سارا صداقت (پزشک عمومی- مدیر تیم علمی و مدرس دیابت) و سرکار خانم دکتر طیبه دهقانی (کارشناس تغذیه - مدرس دیابت) سرکار خانم هما بزرگ پور (کارشناس واحد روابط عمومی)، سرکارخانم آیه رسولی (کارشناس مشاوره آموزش دیابت)
با تشکر از:
جناب آقای دکتر شفیعی، سرکار خانم  عذرا باهوش، سرکار خانم لیدا ثمره کربلایی و سرکار خانم دکتر الهام ملکی  جناب آقای حمید عراقی پور که در برگزاری این برنامه ما را یاری نمودند.

عکس دسته جمعی با دیابتی های نوع یک شهر کرمان:

index_1

از زبان افراد دیابتی شرکت کننده در این برنامه:

kerman_4

kerman_6

kerman_5