صفحه اصلی » اخبار » داخلی » دهمین"برنامه ملی دوست من انسولین "در شهر رشت

دهمین"برنامه ملی دوست من انسولین "در شهر رشت   -   ۱۴ مهر ۱۳۹۳

764654doost insulin 10.jpg

دهمین برنامه ملی "دوست من انسولین" در شهر رشت در تاریخ 2 و 3 مهرماه سال جاری، در دو بخش مجزا، برای مخاطبین زیر برگزار شد:

    جامعه پزشکی و پیراپزشکی، 2 و 3 مهرماه، ساعت 8:00 الی 14:00 (همراه با 6 امتیاز باز آموزی)

    افراد دیابتی نوع یک (وابسته به تزریق انسولین)، 2 و 3 مهرماه، ساعت 15:00 الی 19:00

روز اول، 105  نفر از جامعه پزشکی و پیراپزشکی (پزشک متخصص، پزشک عمومی، کارشناس تغذیه، پرستار و ...) با مباحث آموزشی مورد نیاز افراد دیابتی و چگونگی بیان و انتقال این مطالب به آن ها، آشنا شدند.

برنامه با پخش آیاتی چند از کلام ا... مجید و سخنرانی سرکار خانم دکتر دلیلی، سرکار خانم دکتر زری دوست و جناب آقای دکتر کوه منائی آغاز گردید. پس از آن دکتر چراغچی (قائم مقام مدیر عامل) پس از خوش آمد گویی و خیر مقدم به حضار ، سخنرانی کوتاهی نمودند و در ادامه سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر واحد روابط عمومی و پروژه های خاص) به معرفی انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک و کمپین روبان آبی پرداختند. در این برنامه نیز حضار به کمپین روبان آبی پیوستند و برای یک روز قول دادند که:

IMG_4780 IMG_4741 IMG_4740


1-    به جای شیرینی میوه بخورند.

2-    30دقیقه پیاده روی کنند.

3-    یک نفر دیگر را هم از خودش راضی کنند. (یعنی آگاهش کنند تا برای سلامتی خودش یک گام بردارد.)

IMG_4760 IMG_4758

در ادامه سرکار خانم دکتر سارا صداقت (سرپرست واحد علمی) به بیان مطلب زیر پرداختند:


IMG_4748


•    نقش پزشک و پرستار در مراقبت، آموزش و مدیریت دیابت

•    استانداردهای آموزش خودمدیریی دیابت

•    آموزش مهارت های دستیابی به کنترل گلیسمی

پس از 15 دقیقه استراحت و پذیرایی با سخنرانی سرکار خانم دکتر هدی درخشانیان در مورد مطالب زیر به پایان رسید:

IMG_4752


•    اصول آموزش تغذیه در دیابت

•    مرور الگوهای آموزش تغذیه در دیابت

•    شمارش کربوهیدرات


بخش دوم برنامه، با حضور 130 فرد دیابتی و والدینشان پس از پذیرش و مشاوره ای کوتاه آغاز گردید. ارتباط اولیه این افراد با پرسنل گابریک که خود دیابتی نوع یک بوده و به خوبی دیابت را در زندگی خود پذیرفته و کنترل می کنند، بسیار تاثیرگزار بود.

IMG_4782


در ابتدا دکتر ستیلا دلیلی سخنرانی کوتاهی کردند و پس از آن سرکار خانم سحر دوخائی، به معرفی انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک و برگزاری کمپین روبان آبی پرداختند. در این بخش نیز افراد دیابتی و والدینشان به کمپین روبان آبی پیوستند.

IMG_4766 IMG_4845

این بخش با بیان مباحث تغذیه و پزشکی توسط مدرسین گابریک، ادامه یافت و در ساعت 19:00 به پایان رسید. افراد دیابتی با دیدن پرسنل گابریک که خود دیابتی نوع یک بودند، انگیزه ای برای کنترل قند خون و داشتن زندگی سالم پیدا کردند.

روز دوم نیز برنامه با سخنرانی جناب آقای دکتر مهرداد، سرکار خانم دکتر عباسی رنجبر و جناب آقای دکتر حرفه دوست آغاز گردید و مباحث تغذیه و پزشکی توسط مدرسین گابریک در سانس اول از ساعت 9:30 تا14:00 ویژه جامعه پزشکی و پیرا پزشکی و سانس دوم از ساعت 15:00 تا 19:00 ویژه افراد دیابتی برگزار گردید.

IMG_4774_1 IMG_4777


این برنامه با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان و انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک برگزار شد، که با همیاری آن ها، به افرادی که از جامعه پزشکی و پیراپزشکی در این برنامه شرکت کرده بودند، "بسته ملی آموزش دیابت" (این بسته شامل: جزوه کنترل آسان دیابت، کتاب دیابت راه درمان، کتاب دیابت و برنامه ریزی غذایی (مقدماتی)، کتابچه روش های صحیح تزریق قند خون و دفترچه ثبت قند خون می باشد.)، ارائه گردید.

با همیاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توانستیم به افراد دیابتی شرکت کننده نیز "بسته ملی آموزش دیابت" به همراه صدور "کارت شناسایی فرد دیابتی" دو زبانه انجمن و خدماتی که به واسطه عضویت رسمی دریافت خواهند کرد، ارائه گردد.

نیروهای اعزامی از انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک:

جناب آقای دکتر چراغچی ( قائم مقام مدیر عامل)،  سرکار خانم سارا صداقت (پزشک عمومی- سرپرست واحد علمی و مدرس دیابت)، سرکار خانم هدی درخشانیان (دکترای تغذیه - مدرس دیابت)، سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر واحد روابط عمومی و پروژه های خاص)، سرکارخانم هما بزرگ پور(کارشناس واحد روبط عمومی و پروژه های خاص) و سرکار خانم شبنم طیبی (کارشناس واحد مشاوره آموزش دیابت)

شرکت فریرآساطب (نمایندگی دستگاه تست قند خون گلوکارد صفر-یک، کیف خنک نگه دارنده انسولین FRIO و سرنگ و سرسوزن PIC)، شرکت داریان تجارت (شرکت دارویی و محصولات رژیمی ) و شرکت سانوفی ( شرکت دارویی و وارد کننده قلم های انسولین لانتوس) از شرکت های حمایت کننده انجمن، در این برنامه حضور یافتند.

با تشکر از پزشکان پشتیبان این برنامه (به ترتیب حروف الفبا):

سرکار خانم دکتر دلیلی، سرکار خانم دکتر زری دوست، سرکار خانم دکتر عباسی رنجبر، جناب آقای دکتر کوه منایی و جناب آقای دکتر مهرداد

و سفیران انجمن سرکار خانم ها نیلوفر توکلی، مونا نصیبی و هانیه بزرگ پور که در این برنامه ما را یاری کردند.   

از زبان افراد دیابتی شرکت کننده در این برنامه:


Picture_001 Picture_002

Picture_003 Picture_004