صفحه اصلی » اخبار » داخلی » گابریک انجمن آموزشی منتخب در خاورمیانه

گابریک انجمن آموزشی منتخب در خاورمیانه   -   ۲۶ اسفند ۱۳۸۹

ffff.JPG

متن زیر ترجمه قسمتی از گزارش MENA_diabetes_briefing_book_EN درباره انجمن دیابت گابریک می باشد:

در نشست مجمع رهبری دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA Diabetes Leadership Forum)  که در شهر دوبی در سال ۲۰۱۰ برگزار شد، انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک از ایران، به عنوان مرکزی با بهترین عملکرد در زمینه آموزش دیابت در این منطقه معرفی گردید.

متن زیر، گزارش فعالیت‌های انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک به عنوان مرکزی با بهترین عملکرد در زمینه آموزش دیابت می باشد که در صفحه 31 خلاصه کتاب مجمع رهبری دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به چاپ رسیده است:

آموزش به بیمار دیابتی به روش « فرد-به-فرد» / مشاوره گرفتن از افرادی که با بیماری مشابهی روبرو هستند:

در سال 1385، یک سازمان مردم نهاد ایرانی با عنوان « انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک » توسط  عده‌ای از پزشکان فوق تخصص غدد کلیدی کشور به همراه جمعی از افراد دیابتی نوع یک مشتاق، با هدف بالا بردن سطح آگاهی در رابطه با بیماری دیابت و مشکلات ناشی از آن تأسیس شد. این انجمن در حال حاضر بیش از 40،000 عضو داشته و خدمات آن به عنوان مکمل فعالیت های درمانی می باشد. گابریک، با آموزش و استخدام افراد مبتلا به دیابت نوع 1، درصدد است تا کنترل خوب دیابت را در جامعه نهادینه سازد. گابریک از روش‌های مختلفی برای هدایت و کمک به بیماران دیابتی استفاده می‌کند از جمله برگزاری کلاس‌های آموزشی، سمینارها و کمپین ها، چاپ کتاب‌ها و جزوات آموزشی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی با همکاری دانشگاه ‌های علوم پزشکی.

در حال حاضر این انجمن، 15 نوع برنامه آموزشی مختلف برای بیماران دیابتی و برنامه آموزشی ویژه ای برای مدرسین دیابت ارائه می‌دهد و همچنین کامل‌ترین سایت مرجع را به زبان فارسی برای دیابتی‌ها دارد.

تا به امروز انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک به بیش از 20،000 بیمار دیابتی، آموزش چهره به چهره ارائه و بیش از 100 مدرس دیابت را در سراسر ایران آموزش داده است؛ همچنین با به کارگیری بیش از ۵۰ نفر دیابتی نوع یک که همگی قند خون خود را به خوبی کنترل می‌کنند، آموزش « فرد-به-فرد»  را به انجام می رساند.

آدرس سایت انجمن: www.gabric.ir

در مورد نشست مجمع رهبری دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا:


در تاریخ 12-13 دسامبر 2010 ، بیش از 425 نفر از افراد تصمیم گیرنده، نمایندگان سازمان های بین المللی و منطقه ای (سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه)، بنیادها، رسانه ها، کارشناسان و اعضای برجسته جامعه دیابت از 22 کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (افغانستان، الجزایر، بحرین، مصر، ایران، عراق، اردن، کویت، لبنان، لیبی، موریتانی، مراکش، عمان، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، سوریه، تونس، امارات متحده عربی و یمن) گرد آمدند تا به دنبال راه حلی برای کنترل روند مخرب و رو به رشد دیابت و هزینه های ناشی از آن بر مردم و سیستم های بهداشتی-درمانی باشند.

میزبانان نشست مجمع رهبری دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2010، وزارت بهداشت امارات متحده عربی، هیئت اجرایی شورای وزیران بهداشت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، گروه بانک جهانی(منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا) و بنیاد جهانی دیابت بودند. شرکت نووونوردیسک به عنوان اسپانسر و یکی از هماهنگ کننده های برنامه با حمایت فدراسیون بین المللی دیابت(IDF)، گروه مطالعه دیابت در خلیج فارس، انجمن دیابت امارات، مجمع سیاست گذاری سلامت خاورمیانه و شمال آفریقا، مقامات بهداشتی ابوظبی، مرکز دیابت جاسلین از آمریکا، مرکز دیابت استینو از دانمارک و مؤسسه شیخ حمدان بن راشد آل مکتوم این برنامه را اجرا نمودند.

مباحث این مجمع بر روی اطلاع رسانی دیابت، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، کیفیت مراقبت و سیستم های موثر که هزینه های اقتصادی بیماری را کاهش دهد، مشارکت بخش دولتی و خصوصی، اصول اولیه سلامت و نقش صنایع غذایی متمرکز بود. جلسات برنامه شامل سخنرانی در مورد مباحث کلیدی، بحثهای گروهی و ارائه گزارشی از مراکز با بهترین بود. در حدود 80 خبرنگار در این برنامه حضور داشتند.

سایت مجمع:www.menadiabetesleadershipforum.com

شما عزیزان می توانید فایل Pdf را دانلود کرده و مطالعه نمائید.