گزارشی از برنامه ملی دوست من انسولین در مشهد

files-pages-emam-reza-[SinaGraphic.persianblog.ir][92bce4253b99a17130a553ca29fff74f].jpg
چهارمین برنامه ملی « دوست من انسولین » در استان خراسان، شهر مشهد برگزار شد. این برنامه در تاریخ بیست وهفتم و بیست و هشتم مهرماه1390، در سالن هاشمی نژاد بیمارستان امام رضا (ع) در دو بخش جداگانه برای:

 1.جامعه پزشکی و پیراپزشکی  
 2.افراد دیابتی وابسته به انسولین و خانواده هایشان برگزار گردید.
DSC00863
صبح روز اول، در بخش اول، 82 نفر از جامعه پزشکی و پیراپزشکی (پزشک عمومی، کارشناس تغذیه، پرستار و ...) با مباحث آموزشی مورد نیاز افراد دیابتی و چگونگی بیان و انتقال این مطالب به آنها آشنا شدند، همچنین هفت نفر از پزشکان فوق تخصص غدد و هشت نفر از پزشکان متخصص داخلی نیز در این برنامه شرکت کردند.

4_1

در ابتدای این برنامه آقای مهندس هرمز کیخان زاده به معرفی انجمن دیابت گابریک پرداخت.بعد از ظهر همان روز، در بخش دوم، 153 نفر از افراد دیابتی شهر مشهد در برنامه شرکت کردند، در بخش مربوط به افراد دیابتی نوع یک حدود 90% این افراد کودکان دیابتی زیر 15 سال بودند. در این بخش، اصول تغذیه و پزشکی مورد نیاز فرد دیابتی با شیوه ای متفاوت و عملی برای زندگی فردی این افراد بیان گردید.


3_1

همانند دیگر برنامه های « دوست من انسولین » برق شادی که در چهره شرکت کنندگان دیده می شد خبر از تغییری اساسی در زندگی این افراد و خانواده هایشان می داد که به علت افزایش اطلاعات و ایجاد انگیزه ای قوی برای کنترل قند خون بود.

5_2

این برنامه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهر مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)- بخش غدد و متابولیسم کودکان و پزشکان فوق تخصص غدد شهر مشهد ( به ترتیب حروف الفبا و از چپ به راست: جناب آقای دکتر پیمان اشراقی، جناب آقای دکتر سید حسین دهقان منشادی، سرکار خانم دکتر نصرت قائمی، جناب آقای دکتر رحیم وکیلی) برگزار شد.

2

این پزشکان در طی دو روز سخنرانی هایی، با موضوعات مرتبط با دیابت را برای جامعه پزشکی و پیراپزشکی ارائه دادند. همچنین این پزشکان دو روز را همراه لحظه به لحظه برنامه ملی«دوست من انسولین » در شهر خود بودند.

دکتر وکیلی ،مدیر گروه کودکان در مصاحبه ای با انجمن دیابت گابریک ابراز داشت: دیابت بیماری مزمنی است که هر چه اطلاعات فرد نسبت به آن بیشتر باشد کنترل آن بهتر خواهد بود لذا این برنامه در راستای آگاهی دادن بیشتر به خانواده ها و کودکان دیابتی شکل گرفت. ایشان برنامه را متفاوت و متنوع دانست و حضورجامعه پزشکی شرکت کننده در برنامه را امیدوار کننده خواند. وی در توصیه به افراد دیابتی گفت: افراد دیابتی بدانند که با وجود دیابت باز هم می توان شیرین زندگی کرد. وکیلی در سخنان خود گابریک را در یک جمله "دوست خوب کودکان دیابتی"  معرفی نمود.

DSCF4882
حضور آقای نیما نکیسا، دروازه بان سابق تیم ملی کشور نیز برنامه «دوست من انسولین » فضا را بیش از پیش شاد ساخت. نکیسا طی صحبتی با شرکت کنندگان همه بچه های دیابتی را به ورزش تشویق کرد و برای سلامتی همه افراد دیابتی کشور آرزوی سلامتی نمود.


در پایان برنامه نیز برای تقدیری از مسئولان برگزاری در شهر مشهد و انجمن دیابت گابریک انجام شد.

DSC01031
نیرو های اعزامی از انجمن دیابت گابریک:

  • سرکار خانم فاطمه سادات امیری (دانشجوی دکترای تغذیه- مدرس دیابت) و سرکار خانم دکتر رضوان هاشمی (پزشک عمومی- مدرس دیابت)
  • سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر پروژه دوست من انسولین)، سرکار خانم هاجر رحیمی (مدیر واحد روابط عمومی) و سرکار خانم سوگل جم (سرپرست واحد آموزش)

شرکت فریرآساطب (نمایندگی دستگاه تست قند خون گلوکارد صفر-یک، کیف خنک نگه دارنده انسولین FRIO و سرنگ و سرسوزن PIC)، شرکت داریان تجارت (شیرین کننده رژیمی کاندرل و عسل و مربای داربو)، شرکت سانوفی (انسولین گلارژین یا لانتوس)، موسسه ابن سینای بزرگ (هفته نامه سلامت)، شرکت ساندوز(متفورمین هگزال) و شرکت صدراتک پارسیان مبین (نماینده رسمی وایمکس مبین نت) و باشگاه سیه جامگان ابومسلم خراسان از شرکت های حمایت کننده انجمن، در این برنامه حضور یافتند.

5555


با تشکر از آقای مهندس نیک بین، سرکار خانم فرشته امانت، جناب آقای ابوالفضل عباسی، سرکار خانم حسن آبادی و سایر عزیزانی که ما را در برگزاری این برنامه یاری فرمودند.عکس دسته جمعی کودکان دیابتی نوع یک شهر مشهد:

DSCF4823
عکس هایی از کودکان دیابتی در شهر مشهد:


6_1