کلاس آنلاین (طرح گلوکوکارد کیدز)

آموزش دیابت به عنوان عنصر مکمل در کنار دارو درمانی و ویزیت توسط پزشک، از سال ها قبل مورد توجه متخصصین و پژوهشگران بوده است. آنچه از طریق آموزش دیابت در اختیار بیماران قرار می گیرد، مجموعه ای از مهارت های خود مدیریتی و تصمیم گیری آگاهانه است که فرد را قادر می سازد تا در شرایط گوناگون، وضعیت قند خون خود را ارزیابی و مدیریت نماید. پنج پایه ی کنترل دیابت یعنی اندازه گیری قند خون، مصرف صحیح دارو، فعالیت بدنی مناسب، مراجعه منظم به پزشک و آموزش دیابت به عنوان ارکان اصلی و موثر در پیشگیری از عوارض و زندگی سالم با دیابت شناخته می شوند. لذا تقویت این 5 اصل در بیماران دیابتی می تواند در ارتقای سلامت جامعه و کاهش هزینه های مرتبط با درمان دیابت و عوارض آن نقش بسزایی داشته باشد.

انجمن دیابت گابریک به عنوان برترین مدرسه دیابت خاورمیانه و الگوی جهان در آموزش دیابت، خود را موظف می داند تا آموزش استاندارد دیابت را در سطح کشور گسترش داده و این مهم را برای کلیه بیماران دیابتی در ایران زمین فراهم سازد. در همین راستا، ایده ی خلاقانه آموزش دیابت از راه دور (طرح گلوکوکارد کیدز) که توسط یکی از حامیان اصلی گابریک، شرکت فریر آسا طب مطرح گردید، مورد توجه قرار گرفت و مطالعه در زمینه انجام پذیری و نحوه اجرای آن از تابستان امسال آغاز شد. با توجه به مشکلاتی که در زمینه فراهم سازی زیرساخت سخت افزاری و اینترنتی در استان های مختلف کشور مشاهده می شد، گابریک با کمک شرکت فریر آسا طب اقدام به تهیه مودم های نسل چهارم اینترنت پر سرعت و همچنین تجهیزات سخت افزاری جهت برقراری تماس تصویری با شهرهای مختلف کشور نمود. دوره های آزمایشی جهت عیب یابی و آشنایی مدرسین و مدیران دو طرف با ساز و کار برگزاری کلاس به صورت آنلاین در مرداد ماه 95 برگزار گردید. در اولین دوره ی رسمی آموزشی که در شهر کرمان برگزار گردید، 24 کودک دیابتی به همراه والدین خود در این کلاس شرکت کرده و بازخورد بسیار خوبی از تجربه حضور در این کلاس در اختیار گابریک قرار دادند.

کلاس های آموزشی آنلاین دیابت در حال حاضر در 6 شهر تبریز، اصفهان، کرمان،رشت، ساری و یزد به صورت دوره ای و منظم در حال برگزاری می باشد و در هر دوره به طور میانگین 15 کودک دیابتی و والدینشان تحت آموزش استاندارد دیابت قرار می گیرند. آنچه بیش از هرچیز می بایست مورد توجه قرار گیرد، نیاز قشرهای گوناگون جامعه برای دریافت اطلاعات و آگاهی بخشی می باشد. فرهنگ‌های گوناگون، عادات متفاوت زندگی و تغذیه ای در ایران نیاز به یک الگوی آموزشی منعطف و تطبیق پذیر را بیش از هر چیز نشان می دهد؛ لذا فراهم نمودن آموزش در زمینه فرهنگ و اقلیم گوناگون ایران زمین هدفی است که به کمک آموزش آنلاین دیابت به آن دست یافته ایم.