برنامه ملی دوست من انسولین

files-pages-دوست-من[eab8c0083f90d23d7990a87b0bc430a7].JPG
در مورد دیابت
در مورد بیماری دیابت، حقایق تلخی وجود دارد. هر 10 ثانیه، یک نفر در دنیا به علت عدم کنترل صحیح دیابت جان خود را از دست می دهد و هر 30 ثانیه یک پا بر اثر دیابت قطع می شود. این بیماری از طرف سازمان ملل به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است. در ایران بین 3-4 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند اما بسیاری از آنها به دلیل عدم کنترل قند دچار عوارض آن می شوند. آیا هر فرد دیابتی محکوم به سرنوشت تلخ نابینایی، قطع عضو، سکته قلبی و دیالیز است؟
خیر! اگر دیابت به درستی کنترل شود و فرد دیابتی نحوه زندگی صحیح با این بیماری را آموزش فراگیرد، زندگی با دیابت نه تنها تلخ نبوده بلکه شیرین هم خواهد شد. اما این کار ساده ای نیست. نا آگاهی یکی از ریشه های اصلی این زندگی تلخ است. عدم اطلاع رسانی به بیماران دیابتی و آموزش، یکی از مهم ترین خلأهای عدم موفقیت بیماران در مهار دیابت می باشد.

در مورد انجمن دیابت گابریک
 انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک، یک مجموعه عام المنفعه و مردمی است که توسط جوانان دیابتی موفق و پزشکان کلیدی کشور پایه گذاری گردیده است. عمده کارکنان اجرایی این انجمن، جوانانی هستند که از کودکی انسولین تزریق می کنند و به خوبی از عهده کنترل آن برآمده اند. گابریک به عنوان بزرگترین مدرسه دیابت در کشور برآنست با اجرای برنامه های مختلف آموزشی، نحوه صحیح زندگی با این بیماری را به جامعه بیاموزد تا ابتلا به عوارض ناشی از دیابت کاهش یافته و کیفیت زندگی بیماران دیابتی بهبود پیدا کند. نام گابریک از یک رودخانه جاری در جنوب ایران گرفته شده است. گابریک هیچ گونه کمکی از جانب دولت دریافت نمی کند و هزینه های اجرایی آن به سختی توسط خیرین، شرکتهای حامی و اعضای آن تامین می شود. هم اکنون این انجمن با ارائه بیش از 15 برنامه آموزشی، جامع ترین مرجع آموزشی برای بیماران دیابتی می باشد. در نشست مجمع رهبری دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA Diabetes Leadership Forum)  که در شهر دوبی در سال ۲۰۱۰ برگزار شد، انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک از ایران، به عنوان مرکزی با بهترین عملکرد در زمینه آموزش دیابت در این منطقه معرفی گردید.
دیابت نوع یک و چالشهای آن
5-10% از کل افراد دیابتی، مبتلا به دیابت نوع یک می باشند. در این نوع دیابت، توانایی تولید انسولین به طور کامل از بین می رود و بیماران که عمدتاً کودک، نوجوان و جوان هستند نیازمند تزریق روزانه انسولین می باشند. تخمین صحیحی از تعداد بیماران دیابتی نوع یک در کشور وجود ندارد. شواهد نشان می دهد، این تعداد بیش از 100 هزار نفر بوده که اکثراً در وضعیت کنترلی خوبی قرار ندارند. اهمیت کنترل خوب قندخون در این بیماران از این لحاظ بیشتر حائز اهمیت است که این گروه، در سنین پایین مبتلا شده و سال های بیشتری را نسبت به بیماران دیابتی نوع دو با این بیماری زندگی می کنند.
بیماران دیابتی نوع یک برای کنترل بهینه دیابت، می بایست عملکرد لوزالمعده خود را شبیه سازی کنند و این امر شامل بر قراری تعادل بین عوامل
بالا برنده و پایین آورنده قند خون می باشد. برقراری تعادل بین انسولین، تغذیه و ورزش، چالش اصلی این گروه از بیماران می باشد که عوامل دیگری چون استرس، بلوغ و بیماری های زمینه ای، برقراری این تعادل را دشوارتر می سازد. زمانی کنترل قند به خوبی انجام می شود که این تعادل برقرار باشد. علاوه بر آن، مسائل اجتماعی چون ازدواج، تزریق در محیطهای اجتماعی و اشتغال نیز از دغدغه های دیگر این گروه می باشد. اندازه گیری روزانه قند خون در منزل و از همه مهم تر فراگرفتن دانش و مهارت های مدیریت شخصی دیابت(آموزش) دو پایه دیگر در کنترل این بیماری است.
عدم کنترل صحیح این بیماری، عوارض دردناکی چون نابینایی، دیالیز، سکته های قلبی و مغزی، قطع عضو و ناتوانی جنسی را (حتی در سنین پایین) دربردارد. ترس از عوارض از یک طرف و ناتوانی در کنترل روزانه آن ( که به حق چالش برانگیز است) از طرف دیگر، جمع مدیدی از این گروه بیماران و والدینشان را نامید، افسرده و یا بی تفاوت نسبت به آن نموده است.


فلسفه نام برنامه و پوستر
 کشف انسولین توسط دکتر بانتینگ، بزرگترین تحول در درمان دیابت به شمار می آید. تا پیش از کشف انسولین، اکثر بیماران دیابتی نوع یک تا چند سال پس از تشخیص، از دنیا می رفتند، ولی امروزه با وجود انسولین و در صورت موفقیت بیمار دیابتی در کنترل خوب قند خون، این افراد می توانند همانند دیگران زندگی سالمو طولانی داشته باشند. از آنجایی که بیماری دیابت تا آخر عمر با این بیماران همراه خواهد بود و انسولین همراه همیشگی آنها می باشد، نام این برنامه را «دوست من انسولین» قرار دادیم. انسولین، دوستی است که به افراد دیابتی امکان زندگی دوباره را می بخشد و تا آخر عمر در کنارشان خواهد بود.
پوستر این برنامه ملی با نماد لباس های محلی قومیت های مختلف کشورمان ایران طراحی شده است، تلاش ما این است که این برنامه ملی را با همکاری همه ی گروه ها در اقصی نقاط کشور برگزار نماییم.
سن مخاطبین این برنامه همان طور که در پوستر نمایان  می باشد، متشکل از کودکان، نوجوانان و جوانانی که دیابتی نوع یک (وابسته به انسولین) هستند و هر یک از این افراد پنج پایه کنترل دیابت را در دست دارند.


1. پسر جوان انسولین در دست دارد و نماد تزریق انسولین برای افراد دیابتی نوع یک می باشد.
2. دختر جوان سیب در دست دارد که نماد تغذیه صحیح می باشد.
3. دختر نوجوان کتاب در دست دارد که نماد لزوم آموزش برای کنترل دیابت می باشد.
4. دختر بچه که دستگاه تست قند خون در دست دارد و نماد لزوم اندازه گیری قند خون جهت کنترل بهتر دیابت می باشد.
5. پسر بچه ای که با keepo (اولین شخصیت آموزشی، ویژه دیابت) در حال بازی کردن می باشد و نماد فعالیت بدنی می باشد.

Untitled_1

ساختار برنامه
این برنامه توسط انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک پایه گذاری گردیده و هدف آن ایجاد اتحاد در گروه های مرتبط با بیماری دیابت(پزشکان، مراکز آموزشی، دانشگاه های علوم پزشکی، بیماران، خیرین، شرکتها، انجمنهای علمی محلی و ...) در راستای ارائه آموزش مدیریت شخصی دیابت به بیماران دیابتی نوع یک در سراسر کشور می باشد.
این برنامه دو بخش دارد و در ضمن ارائه مطالب علمی، نحوه اجرا به صورت پرسش و پاسخ و کار گروهی بوده و از حالت سنتی سخنرانی یک طرفه خارج می گردد.
 بخش اول برنامه ویژه جامعه پزشکی/ پیرا پزشکی می باشد، که هدف آن تربیت مدرس دیابت می باشد تا بتوانند اصول آموزش به بیمار دیابتی را فراگیرندHow to educate diabetic patients?)) این گروه با موارد زیر آشنایی پیدا خواهند کرد:

1111
آشنایی با پروتکلهای آموزشی انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک به عنوان کاملترین مرجع آموزشی دیابت در کشور
 آشنایی با نیازهای آموزشی بیماران دیابتی
 آشنایی با انسولین ها و داروهای خوراکی
آشنایی با اصول شمارش کربوهیدرات
آشنایی با استاندارهای خودپایشی قند خون و آموزش تفسیر آن به بیمار

امید است اجرای این برنامه، در آینده منجر به تربیت  و ترغیب کسانی شود که به روشی استاندارد به آموزش بیماران دیابتی بپردازند.
بخش دوم برنامه ترکیب کلاسهای مقدماتی(کد E) و کلاس متوسطه نوع یک(I-T1) انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک می باشد، که به صورت فشرده توسط مدرسین انجمن برای بیماران دیابتی نوع یک در شهر مربوطه برگزار می گردد. در این بخش هدف اصلی ایجاد انگیزه در شرکت کنندگان برای پذیرش بیماری، تلاش برای کنترل قند خون و آموزش نحوه مدیریت کردن این بیماری می باشد. این آموزشها، مکمل کار پزشک معالج بیمار می باشد، هیچ گونه کار درمانی صورت نمی پذیرد و مراجعه مستمر به پزشک معالج(هر سه یا شش ماه)، حتی پس از ارئه آموزشها امری ضروری می باشد.
 در این راستا موارد زیر به زبان ساده و قابل فهم برای کلیه گروه ها بیان می گردد:


مقدماتی

• دیابت چیست؟ (تعریف و طبقه بندی دیابت)
• اهمیت آموزش دیابت
• آشنایی با عوامل بالا برنده و پایین آورنده قند خون (مدل ترازوی قند)
• آشنایی با برخی باورهای غلط در جامعه درباره کنترل دیابت

تغذیه

• درشت مغذیها و اثر آنها بر قند خون
• آشنایی با هرم راهنمای  غذایی(گروه های غذایی)
• گروه های غذایی حاوی کربوهیدرات

 آموزش تناسب انسولین و کربوهیدرات

پزشکی
• عملکرد و اهمیت انسولین برای بدن
• پایش وضعیت کنترل قند خون با استفاده از SMBG و آشنایی با اهداف کنترل قند خون
 انسولین ها ( انواع آن، نحوه تزریق صحیح، نگه داری، شروع اثر، اوج اثر و طول اثر انسولین)
• عوارض دیابت و راه های پیشگیری از آن
• الفبای کنترل قند خون ( کنترل چربی خون و فشار خون)


نحوه درخواست برگزاری در شهر شما:
پزشک محترم و دلسوز،
در صورتی که تمایل دارید این برنامه در شهر شما و برای بیماران دیابتی نوع یک و جامعه پزشکی/ پیراپزشکی برگزار گردد، خواهشمند است به نکات زیر توجه نمایید:

1. از آنجایی که اجرای این برنامه ملی هزینه زیادی را در برداشته و انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک، نهادی مردمی و از لحاظ مالی عام المنفعه و مستقل از دولت(NGO) می باشد، لازم است کلیه گروه ها دست به دست هم داده تا اجرای این برنامه در اکثر شهرهای کشور مهیا گردد.
2. استفاده از بودجه های بهداشتی- آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی، استفاده از سالن های آموزشی شهرداری ها و دانشگاه ها، استفاده از مهمانسراهای دانشگاه ها، مشارکت طلبیدن از شرکت های حامی در دیابت، از بار مالی اجرایی این برنامه می کاهد.
3. استفاده بهینه از منابع، باعث بالاتر رفتن نتیجه کار می گردد. دعوت صحیح و پیگیرانه از بیماران دیابتی نوع یک و جامعه پزشکی/ پیراپزشکی بر پر بار بودن برنامه می افزاید و از ضرورت های اجرای خوب این برنامه می باشد.
4. با استفاده از امکاناتی که سازمان های مختلف می توانند فراهم نمایند، تمام تلاش ما در گابریک این است که امکان آموزش رایگان را برای افراد دیابتی نوع یک فراهم آوریم و در این برنامه ملی نیز هیچ گونه هزینه ای از بیمار دریافت نخواهد گردید.
5. از آنجاییکه متقاضیان برنامه در سراسر کشور زیاد هستند، سعی ما بر آن است تا در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه را برگزارنماییم، اما محدودیت های انجمن را از لحاظ نیروی انسانی و بودجه مالی بپذیرید.


محتوای آموزشی برنامه ملی «دوست من انسولین»
دوره ویژه جامعه پزشکی و پیراپزشکی
مباحث مطرح شده در دوره ی ویژه جامعه پزشکی/ پیراپزشکی به شرح زیر می باشد:

1. آشنایی با پروتکل های آموزشی انجمن دیابت گابریک
2. آشنایی با نیاز های آموزشی افراد دیابتی:
آشنایی با انسولین ( انواع انسولین، محل های تزریق، نحوه تزریق، شرایط نگه داری، روش های استاندارد تزریق انسولین، مکانیسم اثر انسولین)
آشنایی با داروهای خوراکی مورد استفاده در دیابت نوع 2
آشنایی با تغذیه سالم برای دیابتی ها و اصول شمارش کربوهیدرات
آشنایی با استاندارد ها و تکنولوژی های خود پایشی قند خون ( SMBG) و نحوه آموزش تفسیر نتایج به بیماران دیابتی

دوره ویژه افراد دیابتی نوع یک
مباحث مطرح شده در دوره ی ویژه افراد دیابتی نوع یک به شرح زیر می باشد:

مقدماتی
اهمیت آموزش
تعریف و طبقه بندی دیابت
علائم دیابت
آشنایی با عوامل بالا برنده و پایین آورنده قند خون (مدل ترازوی قند)
 شناخت مقادیر هدف قند خون
آشنایی با برخی باورهای غلط در جامعه درباره کنترل دیابت
• آشنایی با اصول اولیه در کنترل قند خون

تغذیه
درشت مغذیها و اثر آنها بر قند خون
 آشنایی با هرم راهنمای  غذایی(گروههای غذایی)
گروههای غذایی حاوی کربوهیدرات
1. نان و غلات
2. سبزیجات نشاسته ای
3. حبوبات
4. میوه ها
5. شیر و لبنیات

• مسابقه آشنایی بیشتر با شمارش کربوهیدرات
آموزش تناسب انسولین و کربوهیدرات
• معرفی میان وعده های مناسب
• راههای درمان صحیح افت قند خون

پزشکی
مکانیسم ایجاد دیابت نوع 1 و علائم آن
عملکرد پانکراس
• عملکرد و اهمیت انسولین برای بدن
اهداف کنترل قندخون براساس سن
پایش وضعیت کنترل قند خون با استفاده از SMBG
 بررسی قندهای ثبت شده¬ بیماران
• پایش وضعیت کنترل قند خون با استفاده از هموگلوبین A1C
 روش های تزریق انسولین، معایب و مزایای هرکدام
• شرایط نگهداری انسولین
محل های تزریق انسولین
نحوه تزریق انسولین
نکات لازم قبل از تزریق
• شرایط ویژه (تزریق انسولین در عضله، بهترین مکان تزریق انسولین قبل از ورزش)
انواع انسولین ها (انسانی- آنالوگ)
شروع اثر، اوج اثر و طول اثر انسولین
روش های مختلف تزریق انسولین (مزایا ومعایب هرکدام)
هیپوگلیسمی  (علائم و درمان آن)
هایپرگلیسمی، کتواسیدوز دیابتی و نحوه اندازه گیری کتون ادرار
ورزش (نحوه تأثیرگذاری ورزش بر کنترل قند خون)
عوارض دیابت
• مراقبت از پای فرد دیابتی، دندان
• راههای پیشگیری از عوارض
الفبای کنترل دیابت
1. فشارخون، چربی خون، شناخت مقادیر هدف آنها


گزارش برنامه های برگزار شده برنامه ملی «دوست من انسولین»
نام شهر: فسا
• پزشکان متقاضی برنامه: جناب آقای دکتر سیادتان(فوق تخصص غدد) و جناب آقای دکتر هدایت(فوق تخصص غدد اطفال)
• سازمان های محلی همکار در اجرای برنامه: دانشگاه علوم پزشکی فسا- جناب آقای دکتر کوهپایه(معاونت آموزشی پژوهشی) جناب آقای دکتر نقدی(معاونت دانشجویی فرهنگی) و انجمن آموزشی پژوهشی دیابت فسا
• شرکت های حامی برنامه (اسپانسر): شرکت فریر آسا طب(گلوکوکارد صفر- یک)
• مدیر برنامه: جناب آقای دکتر سیادتان
• نماینده اجرایی برنامه: سرکار خانم دکتر نجمه نکوئیان (از افراد دیابتی نوع یک)
• تعداد افراد شرکت کننده:
1. دوره ویژه جامعه پزشکی و پیراپزشکی : 150 نفر
2. دوره ویژه افراد دیابتی نوع یک: 65 نفر
• نیروی انسانی اعزامی از انجمن دیابت گابریک:
1. سرکار خانم دکتر شیرین بخشی(پزشک عمومی- مدرس دیابت) و سرکار خانم نازلی سیدخوئی(کارشناس ارشد تغذیه- مدرس دیابت)
2. جناب آقای هرمز کیخانزاده(مدیرعامل انجمن دیابت گابریک)، سرکار خانم هاجر رحیمی(مدیر واحد روابط عمومی) و سرکار خانم سحر دوخائی(مدیر پروژه دوست من انسولین)

در صورت تمایل به مشاهده متن کامل خبر، روی لینک زیر کلیک کنید.

گزارش برنامه ملی دوست من انسولین در استان فارس شهرستان فسا
گزارش دومین برنامه دوست من انسولین در تبریز

نام شهر: تبریز24
پزشکان پشتیبان برنامه: جناب آقای دکتر ناصر آقا محمدزاده، جناب آقای دکتر امیر بهرامی، جناب آقای دکتر وحدت زنبوری، جناب آقای دکتر محمد علی سرابچیان، جناب آقای دکتر سیامک شیوا، جناب آقای دکتر اکبر علی عسگرزاده، سرکار خانم دکتر ربابه قرقره چی، جناب آقای دکتر مجید مبصری و سرکار خانم دکتر میترا نیافر
سازمان های محلی همکار در اجرای برنامه: دانشگاه علوم پزشکی تبریز- جناب آقای دکتر یعقوبی (ریاست دانشگاه)، جناب آقای دکتر قاسمی (معاونت درمان دانشگاه)، جناب آقای دکتر صادق پور (معاونت پشتیبانی دانشگاه) و انجمن دیابت آذربایجان شرقی

شرکت های حامی برنامه (اسپانسر): شرکت فریر آسا طب (گلوکوکارد صفر- یک)، شرکت داریان تجارت، موسسه ابن سینا (هفته نامه سلامت)
مدیر برنامه: جناب آقای دکتر مبصری
نماینده اجرایی برنامه: سرکار خانم دکتر پناه خواهی (مادر کودک دیابتی نوع یک)
نیروی انسانی اعزامی از انجمن دیابت گابریک:
•    سرکار خانم سیده طیبه رهیده (دانشجوی دکترای تغذیه- مدرس دیابت) و جناب آقای دکتر محمدحسن ابوالحسنی (پزشک عمومی- مدرس دیابت)
•    جناب آقای مهندس هرمز کیخانزاده (مدیرعامل انجمن دیابت گابریک)، سرکار خانم هاجر رحیمی (مدیر واحد روابط عمومی)، سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر پروژه دوست من انسولین) و سرکار خانم پریسا احمدزاده (مشاور ارشد آموزش)

در صورت تمایل به مشاهده متن کامل خبر، روی لینک زیر کلیک کنید.
گزارش برنامه ملی دوست من انسولین تبریز
DSCN1029گزارش برنامه ملی دوست من انسولین شهرکرد


DSCF4823

گزارش برنامه دوست من انسولین مشهد
IMG_1237گزارش برنامه ملی دوست من انسولین زنجان