علت قند ناشتای بالا

علت قند ناشتای بالا

پستتوسط Dr.Watson » چهارشنبه ژانويه 23, 2008 6:18 pm

چون کنترل قند ناشتای بالا خیلی در دیابت اهمیت داره من خواستم تا به طور خلاصه دلایل مختلفی که باعث بالا رفتن قند ناشتا می شن و راه حل هر کدوم رو اینجا مطرح کنم:
دلیل اول- بالا بودن قند 2 ساعت بعد از شام: این می تونه هم به خاطر کم تزریق کردن انسولین رگولارقبل از شام باشه هم زیاد خوردن کربوهیدرات در شام (پرخوری مخصوصا غذاهای پر چرب که حذب کندتری دارند). در واقع تناسب بین تعداد واحدهای کربوهیدرات و واحدهای انسولین رگولار در شام رعایت نشده است. راه حل هم یا افزایش دوز انسولین رگولار قبل از شام است یا کم کردن واحدهای کربوهیدرات در شام که من البته دومی را ترجیح می دهم
دلیل دوم- زیاد خوردن میان وعده قبل از خواب: راه حل هم که مشخص است یعنی کم کردن مقدار کربوهیدرات مصرفی در قبل از خواب
دلیل سوم- ناکافی بودن مقدار انسولین در طول شب و مخصوصا در اوائل صبح که باعث می شود جلوی قندسازی کبد گرفته نشود و به دنبال آن قندهای ناشتا بالا بروند. به این حالت "پدیده بامدادی" هم می گویند. روش تشخیص آن هم این است که ساعت 3 نیمه شب قند خونتان را بگیرید اگر طبیعی یا بالا بود، دلیل قند ناشتای بالا به احتمال زیاد پدیده بامدادی است. درمان هم یا اضافه کردن NPH شب است یا تغییر زمان تزریق NPH از قبل از شام به قبل از خواب.
دلیل چهارم- زیاد بودن انسولین NPH شب: در این حالت به خاطر زیاد بودن NPH شما 8-6 ساعت بعد از تزریق NPH دچار افت قند می شوید. در این حالت کبد واکنش نشان می دهد و شروع می کند به قند ساختن و به همین خاطر قندهای ناشتا اقزایش پیدا می کنند. تشخیص این حالت هم با اندازه گیری قندخون درساعت 3 صبح است که اگر پایین بود تشخیص تاییدمی شود. راه حل هم کم کردن مقدار NPH شب یا تغییر دادن زمان تزریق NPH از قبل از شام به قبل از خواب است.
اگر دوستان دلایل دیگری به ذهنشان می رسد حتما مطرح کنن.
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

تاريخ عضويت: يکشنبه مه 06, 2007 8:15 pm

پستتوسط farmar » جمعه ژانويه 25, 2008 12:50 pm

دليل دوم _علتش ترشح هورمون رشد است كه اونم باعث ازاد سازي گلوكز از كبد مي شه
و دلايل ديگه مثل
در شام از غذاهاي دير جذب استفاده بشه كه با عث افزايش قند ديررس ميشود
پس با يكبار افزايش قند صبح تون دست به رژيم انسولين تون نزنين
و موقع چك كردن قندتون به رژيم غذايي هم توجه كنيد .
ميدوني
اگه صخره و سنگ تو مسير رودخانه زندگيت نباشه
صداي آب اصلا قشنگ نيست!
farmar

تاريخ عضويت: دوشنبه سپتامبر 24, 2007 5:35 pm

پستتوسط ash-alami » شنبه آپريل 12, 2008 6:14 pm

با تشکر از توضیحات کامل شما ،
آیا ساعت 3 صبح ، در واقع 6 ساعت پس از تزریق NPH است؟
یا مثلا 4 ساعت پس از شروع خواب ؟
منظورم این است که اگر کسی ساعت 11 انسولین NPH را تزریق کند و ساعت 12 بخوابد ، بازهم باید ساعت 3 تست شبانه را بگیرد یا حدود ساعت 5 ؟
ash-alami

تاريخ عضويت: يکشنبه فبريه 24, 2008 6:07 pm

پستتوسط farshid » شنبه آپريل 12, 2008 7:04 pm

همچنین میتونین یه سری به قسمت "دلایل قند ناشتای بالا" در وبلاگ دیابت بزنین.
وبلاگ آموزش کنترل دیابت. لطفا روی آیکون کره زمین در سمت چپ کلیک کنین. یه جایی بالای اینجا----------------------------------------------------------------->
farshid

تاريخ عضويت: سه شنبه فبريه 05, 2008 9:28 am

پستتوسط Dr.Watson » يکشنبه آپريل 20, 2008 1:56 pm

ash-alami نوشته است:با تشکر از توضیحات کامل شما ،
آیا ساعت 3 صبح ، در واقع 6 ساعت پس از تزریق NPH است؟
یا مثلا 4 ساعت پس از شروع خواب ؟
منظورم این است که اگر کسی ساعت 11 انسولین NPH را تزریق کند و ساعت 12 بخوابد ، بازهم باید ساعت 3 تست شبانه را بگیرد یا حدود ساعت 5 ؟

منظور از ساعت 3 در واقع ساعت اوج اثر انسولین NPH است که معمولا 8-6 ساعت بعد از تزریق اتفاق می افتد. فقط این نکته رو به خاطر داشته باشیدکه این زمان اوج اثر در افراد مختلف متفاوته (این یکی از نقاط ضعف NPH است).
موفقیت باعث شادی نمی شود بلکه این شادی است که موفقیت را در پی دارد. اگر به کاری که می کنید عشق بورزید حتما موفق خواهید بود.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط yadegar » چهارشنبه جولاي 09, 2008 11:06 am

من تقریبا یه چند روزی هست که قندای قبل صبحانم بالاست که بالاترینش 173 بود من فکر میکنم از 3 هفته پیش که انسولینمو از رگولار و nph به نوورپید و لانتوس تغییر دادم همچین حالتی برام پیش اومده در ضمن من صبح 6 واحد و ظهر 5 واحد و شب 3 واحد نوورپید و ساعت 7 عصر 26 واحد لانتوس میزنم نمیدونم چی کار کنم :cry: فکر کنم در کنترل قند خوب کنترل قند ناشتا مهمترینشه :?
بزرگی مشکلات دلیل ناتوانی ما نیست بلکه تحمل ما بزرگی مشکلات را تعیین می کند .
yadegar

تاريخ عضويت: چهارشنبه مه 21, 2008 9:20 pm

پستتوسط yadegar » چهارشنبه جولاي 09, 2008 12:04 pm

در ضمن یادم رفت بگم که به خاطر قند ناشتای بالا قندام نوسان زیاد پیدا کرده :| امروز صبح قندم 155 و 3 ساعت بعد شد 211 :oops: یه مقدار هم احساس کسل بودن میکنم :? من فکر کنم به خاطر همین نوسان قندامه که اینطوریم :? ولی من با راهنمایی و کمک شما میخوام قندامو به اهداف قند خون مناسب برسونم :wink: :D :) دوستان گابریکی مهربونم به کمکتون نیاز دارم :wink: mer30
yadegar

پستتوسط Dr.Watson » چهارشنبه جولاي 09, 2008 1:13 pm

yadegar نوشته است:من تقریبا یه چند روزی هست که قندای قبل صبحانم بالاست که بالاترینش 173 بود من فکر میکنم از 3 هفته پیش که انسولینمو از رگولار و nph به نوورپید و لانتوس تغییر دادم همچین حالتی برام پیش اومده در ضمن من صبح 6 واحد و ظهر 5 واحد و شب 3 واحد نوورپید و ساعت 7 عصر 26 واحد لانتوس میزنم نمیدونم چی کار کنم :cry: فکر کنم در کنترل قند خوب کنترل قند ناشتا مهمترینشه :?

کاملا درسته کنترل قند ناشتا خیلی مهمه. ولی اطلاعاتی که دادی کافی نیست. اول باید ببینیم قندای قبل از خواب چطوره. بعد از اون نوبت به قند ساعت 3 نصفه شب می رسه. این قندا رو بگیر تا بتونی تصمیم گیری بهتری راجع به تنظیم دوز گلارژین شب بگیری. نکته مهم دیگه اینه که وقتی می بینی قندای صبحت بالاست باید متناسب با این بالا بودن نووراپید رو هم بیشتر کنی. این همون چیزیه که بهش میگیم استفاده از "ضریب حساسیت به انسولین" که در مورد نووراپید اینجوری حساب میشه : 1800 تقسیم بر کل مقدار انسولین در 24 ساعت. مثلا درمورد تو میشه 1800 تقسیم بر (6+5+3+26=40) یعنی 45. این یعنی هر واحد نووراپید قند خون تو رو 45 واحد پایین میاره. پس اگه صبح قندت 175 بود (یعنی 45 واحد بالاتر از قند هدف که 130 هست) باید به جای 6 واحد، 7 واحد نووراپید بزنی تا قندای 2 ساعت بعد از صبحانت بالا نره.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط yadegar » چهارشنبه جولاي 09, 2008 3:11 pm

دیشب قبل از شام قندم 126 بود 3 ساعت بعد شد 215 دیشب نتونستم قند ساعت 3 نصفه شب بگیرم ولی ساعت 5 و نیم صبح قندم 194 بود :roll:
yadegar

پستتوسط Dr.Watson » پنج شنبه جولاي 10, 2008 7:59 am

yadegar نوشته است:دیشب قبل از شام قندم 126 بود 3 ساعت بعد شد 215 دیشب نتونستم قند ساعت 3 نصفه شب بگیرم ولی ساعت 5 و نیم صبح قندم 194 بود :roll:

فعلا با اضافه کردن یه واحد به نووراپید قبل از شام شروع کن تا قندای بعد از شامت کنترل بشه. اگه این نتونست قندای ناشتا رو پایین بیاره کم کم به دوز لانتوس شب اضافه کن.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط yadegar » پنج شنبه جولاي 10, 2008 12:12 pm

خیلی ممنون از راهنماییتون :) دیروز قبل از این گفته ی شما من بعد از زدن لانتوسم پیاده روی کردم حدودا نیم ساعت 2 ساعت و نیم بعد از نهارم قندم 179 بود و بعد از پیاده روی و قبل از شام قندم 98 شده بود قندم خیلی خوب اومده بود پایین قندای امروزم خوبه :lol: به نظر شما خوبه بعد از زدن لانتوس پیاده روی کنم :wink: mer30
yadegar

پستتوسط Dr.Watson » شنبه جولاي 12, 2008 10:51 pm

yadegar نوشته است:خیلی ممنون از راهنماییتون :) دیروز قبل از این گفته ی شما من بعد از زدن لانتوسم پیاده روی کردم حدودا نیم ساعت 2 ساعت و نیم بعد از نهارم قندم 179 بود و بعد از پیاده روی و قبل از شام قندم 98 شده بود قندم خیلی خوب اومده بود پایین قندای امروزم خوبه :lol: به نظر شما خوبه بعد از زدن لانتوس پیاده روی کنم :wink: mer30

به نکته بسیار مهمی اشاره کردی :!: چون همیشه راه حل قندهای بالا بیشتر کردن انسولین نیست بلکه خیلی راحت میشه با نیمساعت ورزش با شدت متوسط همون کاری رو کرد که با زدن 2 واحد انسولین انجام می دین. بنابراین من 100% با این پیشنهاد موافقم :D
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط yadegar » دوشنبه جولاي 28, 2008 11:21 am

سلام و باز هم سوال دارم :?: من دیروز قندام همش نرمال بود ساعت 3 نصفه شب هم قندمو گرفتم که کاملا مطمئن بشم که قندام خوبه که خوب هم بود 143 بودم شب راحت خوابیدم به امید این که قند ناشتای خوبی خواهم داشت امروز صبح که قندمو گرفتم 148 بود نمیدونم چرا اینجوری شده بود :?: قند 3 ساعت بعد صبحانه هم زده بالا 218 شدم :( اخه من دیشب به غیر از شام چیز دیگه نخورده بودم قند 2 ساعت و نیم بعد از شام هم خوب بود 146 بودم شما فکر میکنید علتش چیه :?: mer30
yadegar

پستتوسط Dr.Watson » دوشنبه جولاي 28, 2008 12:58 pm

این دقیقا همون مشکلیه که ما با نووراپید داریم یعنی قندهای 1 و 2ساعته عالی ولی 3 و 4 ساعته بالا. به احتمال زیاد قندای قبل از خواب بالا بوده که خودشو به صورت قند نسبتا بالای 143 در ساعت 3 نیمه شب نشون داده و انسولین پایه هم در حدی نبوده که بتونه این قند رو تا فردا صبح کنترل بکنه. برای همین هم قندای ناشتا بالاست. بنابراین چند راه حل به نظر من می رسه. یا باید 2-1 واحد نووراپید اضافی 2 ساعت بعد از غذا تزریق کرد (در مواقعی که غذا چربه یا پروتئین زیادی داره) و یا میشه حتی چند واحد رگولار هم همزمان با نووراپید تزریق کرد که قندای 4-3 ساعت بعدو کنترل کنه. راه حل آخری هم که به نظرم می رسه البته به شرطی که این اتفاق باز هم در روزهای دیگه تکرار بشه اینه که دوز انسولین پایه رو در شب بیشتر کنی.
Dr.Watson
Site Admin

پستتوسط ash-alami » دوشنبه جولاي 28, 2008 9:27 pm

سلام
ایشان گفتند که قند ۲ ساعت و نیم بعد از شامشان ۱۴۶ بود و ساعت ۳ صبح ۱۴۳ و ناشتا ۱۴۸ بودن پس به نظر می‌رسد که انسولین پایشون رو به اندازه کافی‌ تزریق کردن که قندشان در تمام طول شب ثابت بوده و اگر ۲ ساعت و نیم بعد از شام ، قندشون مثلا ۱۰۰ بود ، ناشتاشون هم ۱۰۰ میشد
پس به کنترل بهتر قند بعد از شام احتیاج دارند
ash-alami

تاريخ عضويت: يکشنبه فبريه 24, 2008 6:07 pm

بعدي

بازگشت به دیابت نوع 1

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان