گزارشی از اولین برنامه ملی دوست من انسولین در استان فارس، شهرستان فسا

files-pages-DSC02228[26943a0b3d2d0d48862a75ebf6481c72].JPG

از فرودگاه شیراز تا شهرستان فسا با ماشین دو ساعت راه بود. عطر بهار نارنج و هوای گرم جنوب کشور در کوچه های فسا می پیچید.
ساعت 10 شب بچه های گابریک به فسا رسیدند. در راه و در میدان مصلی، بنر بزرگ برنامه زده شده بود و خبر از برگزاری برنامه ای متفاوت می داد. هرمز کیخان زاده مدیر عامل انجمن، هاجر رحیمی مدیر روابط عمومی و سحر دوخایی مدیر پروژه «دوست من انسولین» (که هر سه نفر از افراد دیابتی نوع یک انجمن دیابت گابریک هستند)، دکتر شیرین بخشی و نازلی سیدخویی، مدرسین دیابت انجمن به درخواست پزشکان دانشکده علوم پزشکی فسا و انجمن آموزشی پژوهشی دیابت فسا برای برگزاری برنامه ملی "دوست من، انسولین" در روز هفتم و هشتم اردیبهشت به فسا آمده اند.IMG_3687

نجمه نکوئیان جوانی 25 ساله، دانشجوی پزشکی فسا است، حدود 20 سال است که مبتلا به دیابت نوع یک می باشد و انسولین تزریق می کند. نجمه کلاس های گابریک را در تهران شرکت کرده و در کنترل دیابت بسیار موفق است و بدون عارضه دیابت زندگی می کند. حالا می خواهد بستری را برای دیابتی های دیگر که در فسا زندگی می کنند و امکان حضور در کلاس های تهران گابریک را ندارند فراهم کند و این کلاس ها را در این شهرستان نیز برگزار نماید تا به کنترل قند این افراد کمک کند، این بود که نماینده گابریک در فسا شد.
هماهنگی ها برای برگزاری هر چه بهتر برنامه تا ساعت 12 بامداد ادامه داشت.


DSC02005
قرار است در این برنامه، علاوه بر تمامی افراد دیابتی نوع یک (وابسته به انسولین)، جامعه پزشکی و پیراپزشکی نیز آموزش های لازم جهت کنترل  دیابت را ببینند. دکتر هدایت و دکتر سیادتان، پزشکان غدد شهرستان فسا در برنامه حضور خواهند داشت تا از نزدیک شاهد این برنامه آموزشی باشند.


IMG_3789


یکی از ویژگی هایی که این برنامه آموزشی دو روزه داشت، این بود که از بیماران دیابتی نوع یک هیچ هزینه ای جهت شرکت در دوره دریافت نشد و رایگان برگزار گردید.

هیچ کس فکر نمی کرد که عطر تلخ تزریق انسولین همچون عطر بهار نارن ج کوچه های فسا شیرین شود!

صبح روز اول،  مراسم افتتاحیه با معرفی انجمن دیابت گابریک برگزار شد و پس از آن مدرسین، آموزش خود را برای 150 نفر از شرکت کنندگان(کارشناسان تغذیه، پرستاران و دانشجویان پزشکی) آغاز کردند.
مباحث مطرح شده شامل آشنایی با نیاز های آموزشی افراد دیابتی:

•    آشنایی با انسولین ( انواع انسولین، محل های تزریق، نحوه تزریق، شرایط نگه داری، روش های استاندارد تزریق انسولین، مکانیسم اثر انسولین)
•    آشنایی با داروهای خوراکی مورد استفاده در دیابت نوع 2
•    آشنایی با تغذیه سالم برای دیابتی ها و اصول شمارش کربوهیدرات
•    آشنایی با استاندارد ها و تکنولوژی های خود پایشی قند خون ( SMBG) و نحوه آموزش تفسیر نتایج به بیماران دیابتیIMG_3970_1
ساعت 14:00 قسمت دوم برنامه با حضور حدود 70 کودک و نوجوان دیابتی نوع یک که اکثراً زیر 20 سال سن داشتند شروع شد؛ افرادی که بی هیچ انگیزه ای کنترل قند خون خود را فراموش کرده و تا به حال به دیابتی سالم و موفق بودن فکر نکرده بودند، دیابت خود را از دوستان و آشنایانشان پنهان می کردند، برخی  برای تزریق انسولین هر روز به درمانگاه مراجعه می کردند و بدن  برخی دیگر پر از کبودی بود که ناشی از عدم آگاهی جهت تزریق صحیح انسولین بود، افرادی که همه ساکت و خجالتی با حالتی هیجان زده و متعجب به صحبت های هرمز، هاجر و سحر گوش می کردند، متعجب از اینکه این سه نفر هم خودشان دیابتی بودند، با این تفاوت  که دیابت را به عنوان جزئی از زندگی خود قبول کرده و به عنوان یک دیابتی موفق و سالم زندگی می کردند.
حتی مدیرعامل انجمن (هرمز کیخان زاده) هم به کودکان و نوجوانان دیابتی در تحلیل نتایج قندخونشان کمک می کرد.


DSC00110
صبح روز دوم پس از تدریس مبحث اهمیت کنترل قندخون(SMBG) توسط خانم سیدخویی و ادامه مبحث پزشکی توسط خانم دکتر بخشی، برنامه آموزشی ساعت اول با اعطای لوح تقدیر به برگزارکنندگان برنامه پایان یافت. آقای دکتر نقدی، معاونت دانشجویی فرهنگی دانشکده علوم پزشکی فسا، آقای همتی بوشهری، فرماندار شهرستان فسا و آقای حاج رضوی، بخشدار شهرستان فسا نیز در برنامه حضور داشتند و در اهدای لوح های تقدیر برگزار کنندگان را یاری نمودند.
با شروع برنامه در بخش بیماران، وضع کمی بهتر از روز قبل شد. همگی تمام و کمال به صحبت های مدرسین گوش می دادند. بچه هایی که روز اول به اجبار والدین برای کلاس آمدند امروز از صبح مشتاق حضور در کلاس بودند.

DSC02220

 برخی حتی کاغذ و قلم برای نوشتن نداشتند و برخی دیگر با وجود اینکه از وضع مالی خوبی برخوردار بودند، انگیزه ای برای کنترل قند خود نداشتند.
همان اندازه که آن ها از دیدن گابریکی ها هیجان زده بودند، گابریکی ها هم از دیدن آنها خوشحال شدند چرا که برگزار کردن این برنامه راهی ساخته بود برای تغییر زندگی آنها!
در روز دوم برنامه، امید و انگیزه بار دیگر به چهره دیابتی های فسا برگشته بود، حالا دیگر مطالب بسیاری از دیابت می دانستند و به قول بنفشه، یکی از بچه های باهوش دیابتی: «یاد گرفته بود که غصه دیابت خود را نخورند.»

DSC00099


شرکت فریرآساطب نیز حمایت کننده برنامه بود که علاوه بر اینکه هزینه های برگزاری این برنامه آموزشی را به عهده گرفت در این دو روز ایستگاه تست قند خون را هم برگزار کرد و در نهایت با اهدای جوایزی که مرتبط با کنترل قند خون بود (مثل: دستگاه تست قند خون، کیف خنک نگه دارنده انسولین و سرنگ تزریق انسولین) به کودکان دیابتی، انگیزه بیشتری به آن ها داد.


DSC02242

خاطره فسا هیچ گاه از ذهن گابریک پاک نخواهد شد، زهرا هدیه خود را که یک دستگاه تست قند بود به کودک دیگری که دستگاه نداشت هدیه کرد، دانشجویان پزشکی که
خود دیابتی نبودند و بی هیچ چشم داشتی برای آموزش دیابت تلاش کردند.
 بنفشه دختر14ساله ای که روز اول از شدت خجالت سر خود را بلند نمی کرد اما روز دوم سرشار از انگیزه و امید به روی صحنه رفت و برای همه دیابتی ها سلامتی آرزو کرد.
وظیفه گابریک از این پس سنگین تر احساس خواهد شد.گزارش تصویری خبر:

عکس دسته جمعی کودکان دیابتی فسا و پرسنل انجمن دیابت گابریک

DSC02030DSC02216 DSC02197

DSC02189 DSC02159 DSC02204_1

در صورت تمایل به برگزاری این برنامه در سایر استان های کشور می توانید با شماره 82433-021  واحد روابط عمومی تماس حاصل نمائید.

IMG_4303