سوالات رایج

files-pages-سوال5[afabd2da8cea992416ed1ed49a5dfce8].jpg

آیا من درست تزریق می کنم؟
آیا من مدت زمان تزریقم مناسب است؟

من با چه زاویه ای باید تزریق انسولین را انجام دهم؟
من هر سرنگ یا سر سوزن را چند بار می توانم استفاده کنم؟
برای جلوگیری از تغییر شکل محل تزریق انسولین (لیپودیستروفی) چه کار کنم؟
چگونه چرخش در تزریق انسولین را انجام دهم؟می ‌گویند انسولین چاق می‌ کند. صحت دارد؟
بعضی‌ ها می‌ گویند انسولین ممکن است باعث نابینایی شود. آیا درست است؟
استفاده از انسولین به معنای آن است که دیابت به طور ناامید کننده ای در حال بدتر شدن است؟
من از شروع انسولین می ترسم.  چون از آمپول می ترسم و  نگران تزریقات دردناک هستم.آیا من درست تزریق می کنم؟


تزریق انسولین در محل مناسب برای کنترل قند بسیار مهم است. مهم این است که تزریق انسولین در لایه چربی زیر پوست انجام شود. مدارک اخیر نشان می دهند که قطر پوست (درم و اپیدرم) اغلب افراد بدون توجه به سن، BMI و جنس یا نژاد تقریبا مشابه یکدیگر است و بین 1/9 تا 2/4 میلی متر است ولی ضخامت چربی زیر پوست تفاوت قابل توجهی دارند و مرتبط با جنس، اندازه بدن و BMI  است.

2-2_1آیا من مدت زمان تزریقم مناسب است؟


اگر از قلم انسولین استفاده می کنید، بعد از فشردن انگشت شست روی دگمه تزریق قلم انسولین، باید به منظور تزریق کامل و جلوگیری از نشت انسولین، 10 ثانیه صبر کنند. اگر دوز تزریق بیشتر باشد، شاید لازم باشد که طولانی تر از 10 ثانیه صبر کنید.


من با چه زاویه ای باید تزریق انسولین را انجام دهم؟

بنابراین برای راحتی کار به جدول زیر مراجعه کنید:


11aمن هر سرنگ یا سر سوزن را چند بار می توانم استفاده کنم؟


  • سرنگ یا سر سوزن قلم انسولین یک بار مصرف است. استفاده از یک سرنگ یا سر سوزن به صورت مکرر سبب افزایش احتمال شکستن سوزن در پوست، مسدود شدن سوراخ سوزن، ایجاد لیپوهیپرتروفی، تزریق دوز نادرست انسولین و افزایش هزینه های غیرمستقیم (مانند آبسه) می شود.
  • سر سوزن قلم باید بلافاصله بعد از تزریق از قلم جدا شوند و در ظرف های مخصوص دور انداخته شوند. اگر سرسوزن روی قلم باقی بماند، سبب ورود هوا یا سایر آلودگی ها به کارتریج انسولین می شود و از طرف دیگر انسولین به خارج نشت می کند.
  • قلم انسولین و کارتریج آن برای استفاده شخصی است و به علت احتمال آلودگی نباید به صورت مشترک استفاده شود.

    lb_1


برای جلوگیری از تغییر شکل محل تزریق انسولین (لیپودیستروفی) چه کار کنم؟


یکی از انواع رایج لیپودیستروفی که در محل تزریق مشاهده می شود، لیپوهیپرتروفی است. این مناطق به صورت ضایعات برآمده یا فرورفته ای است که در لمس، سفت هستند. مشخص شده است که میزان جذب انسولین از این مناطق کمتر است، جذب انسولین با سرعت ثابتی صورت نمی گیرد. اگرچه علت اصلی آن دقیقا مشخص نشده است، ولی علل زیر دخیلند:
  • مصرف انسولین های غیر خالص،
  • تزریق فقط در یک جای محدود،
  • مصرف چندباره سوزن
  • بررسی نکردن محل پیش از تزریق

توصیه ها:

1- مکان های تزریق خود را تغییر دهید.
2- از سوزن فقط یک بار استفاده کنند.
3- در مناطق لیپوهیپرتروفی تزریق نکنید.
4- وقتی تزریق را از مناطق لیپوهیپرتروفی به سالم تغییر می دهید، باید در ابتدا دوز انسولین را کمتر کنید و قند خون را بیشتر اندازه گیری کنید.چگونه چرخش در تزریق انسولین را انجام دهم؟

1-  هر محل تزریق را به 4 قسمت تقسیم کنید (بخصوص شکم و ران) و هر هفته از یک ربع استفاده کنید به نحوی که این 7 نقطه این ربع در جهت عقربه های ساعت تزریق شوند.

33

2-  بین 2 نقطه تزریق، حداقل 2 تا 3 سانتیمتر (2 انگشت) فاصله باشد.

شکم محل تزریق مناسبی است فقط تزریق در 3/5 سانتیمتری ناف باید صورت بگیرد.


123


بعضی‌ ها می‌ گویند انسولین ممکن است باعث نابینایی شود. آیا درست است؟

این قند بالا و کنترل نشده است که باعث عوارض دیابت مثل نابینایی می‌ شود، نه انسولین. برعکس، تجویز به موقع و مصرف منظم انسولین می ‌تواند از آسیب‌‌ های چشمی جلوگیری کند. دیابتی‌ هایی که انسولین لازم دارند، ولی از مصرف آن خودداری می کنند، متاسفانه در معرض خطر عوارض چشمی و حتی نابینایی هستند.12_2می ‌گویند انسولین چاق می‌ کند. صحت دارد؟


اگر انسولین به طور اصولی و با دوز صحیح مصرف شود، موجب چاقی نمی ‌شود. بعضی بیماران انسولین را بیش از حد مصرف می ‌کنند یا بعد از تزریق انسولین، غذای کافی نمی خورند و یا حتی ورزش‌ های سنگین و فعالیت بدنی شدید می ‌کنند. در این حالت، قند خون افت می ‌کند و مکانیسم ‌های دفاعی برای افزایش قند خون فعال می ‌شوند و اشتها زیاد می ‌گردد. اگر این پدیده خیلی تکرار شود، بالاخره به افزایش وزن یا چاقی منجر می‌ شود.
استفاده از انسولین به معنای آن است که دیابت به طور ناامید کننده ای در حال بدتر شدن است؟


به روشنی مmed_1044_depressionشخص است که کنترل دیابت بسیار چالش برانگیز است. دیابت دارای ماهیت پیش رونده است و برای کنترل آن پله های درمان مختلفی وجود دارد.
پله اول کنترل دیابت
نوع دو شامل کاهش وزن و تعدیل برنامه غذایی و ورزشی می باشد. این مرحله بخصوص برای افراد پیش دیابتی (که قند ناشتا معادل 100 تا 125می باشد) بسیار حیاتی است و می تواند شروع دیابت آنها را تا چندین سال به تعویق بیندازد.
پله دوم کنترل دیابت نوع دو شامل استفاده از داروهای خوراکی است.
پله سوم کنترل دیابت شامل شروع انسولین می باشد. استفاده از انسولین به این معنا است که شما وسیله دیگری را برای کنترل دیابت بکار برده اید. این که افراد دیابتی نوع 2 پس از چند سال دیابتی بودن باید انسولین تزریق کنند، به بسیاری از فاکتورها بستگی دارد. در مطالعه ای مشخص شد که بعد از 10 سال از دیابتی بودن 50 درصد افراد دیابتی نیازمند انسولین می شوند.
در بسیاری از کشورهای پیشرفته حتی اگر فرد در مرحله پیش دیابتی هم باش
د، علاوه بر تغییر شیوه زندگی از داروهایی چون مت فورمین هم استفاده می شود و بسیاری از افراد دیابتی نوع 2 هم تقریبا از ابتدای تشخیص از انسولین استفاده می کنند. شروع زودتر انسولین در مقابل شروع دیررس به معنای کمک به سلامت بیشتر سلول های بتای لوزالمعده می باشد و از تحلیل سریع آن پیشگیری می کند. در بسیاری موارد کنترل بهتر قند در کاهش عوارض احتمالی مانند بیماری کلیه، اختلال دید و قطع عضو پیشگیری می کند.
من از شروع انسولین می ترسم.  چون از آمپول می ترسم و  نگران تزریقات دردناک هستم.
howtoovercomeneedlephobia1

تزریق انسولین زیر جلدی است و با آموزش مختصر تمام افراد می توانند آن را انجام دهند. نیاز به رگ گرفتن و تزریق عضلانی نیز ندارد. سوزن های انسولین به قدری کوچک و نازک هستند که فرد دیابتی احساس درد نمی کند، ضمن آن که با پیشرفت تکنولوژی، انواع سوزن ها و قلم ها مخصوص وارد بازار شده است که درد تزریق انسولین حتی از نمونه گیری خون برای دستگاه تست قند نیز کمتر شده است. افراد دیابتی باید بدانند که سوزن های مصرفی بسیار نازک و کوچک، توسط دستگاه های بسیار پیشرفته تیز می شوند و دارای پوششی از سیلیکون برای سوراخ کردن آسان پوست و بی دردی آن هستند و لذا تزریق انسولین برای بسیاری به عنوان تزریق بی درد مطرح می باشد.