صفحه اصلی » درباره ما

انجمن آموزش دیابت گابریک در نیمه اول سال 1385 شروع به کار کرد و در سال 1387 با ساختار هیأت امنایی به سازمانی مردم نهاد با نام انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک در وزارت کشور به ثبت رسید. بخشی از پایه گذاران و عمده کارکنان این موسسه بیماران دیابتی هستند که به خوبی از عهده کنترل دیابت خود بر آمده اند. نام گابریک از یک رودخانه جاری در جنوب ایران گرفته شده است. برنامه آموزشی انجمن با هدف کمک به افراد دیابتی در سطوح پیشگیری عمدتاً اولیه و ثانویه طراحی شده است و با زبان ساده برای گروه های هدف ارائه می شود. کلیه افراد دیابتی می توانند با تماس تلفنی، عضو انجمن شده و پس از دریافت کتابچه آموزشی رایگان، از دیگر خدمات آموزشی انجمن استفاده نمایند. ساختار سازمانی گابریک شامل هیأت امنا، هیأت مدیره، واحد آموزش، واحد روابط عمومی، واحد کمک های مردمی، واحد علمی، واحد نشریات و اعضا و واحد اداری- مالی است.


ماموریت گابریک:
ما در گابریک تلاش می کنیم تا هیچ کس به علت نا آگاهی و نا امیدی دچار عوارض تلخ دیابت نشود.


چشم انداز گابریک:
ارائه کاملترین خدمات آموزشی به جامعه مرتبط با دیابت به عنوان بزرگترین مدرسه دیابت ایران و کمک به افراد برای پیشگیری از دیابت


اهداف:
آموزش و اطلاع رسانی به عموم جهت پیشگیری از دیابت، آموزش، پشتیبانی روحی و ایجاد انگیزه در افراد مبتلا به دیابت جهت کنترل صحیح بیماری، تفهیم اهمیت آموزش مدیریت شخصی دیابت به جامعه پزشکی و تربیت مدرس دیابت، تدوین استانداردهای آموزش به بیماران دیابتی، همکاری با مراکز پژوهشی در انجام پروژه های تحقیقاتیانجمن دیابت گابریک با ارائه بیش از پانزده نوع برنامه آموزشی به ارتقای سطح آگاهی افراد در مورد دیابت کمک می رساند. تمامی افراد دیابتی در هر سن و سطح سواد می توانند با شرکت در دوره ها و در کنار پزشک معالج خود نحوه کنترل دیابت را آموزش ببینند. آموزش ها و راهنمایی های انجمن به عنوان مکمل پزشک معالج هر فرد، اطلاعات پایه و عملی را در رابطه با کنترل صحیح و دقیق دیابت در اختیار این افراد قرار می دهد.

arzesh_haye_gabric


ما گابریکیان بر این باوریم که برای داشتن تیمی موفق، باید کلیه افراد تیم دارای این ارزش های مهم باشند.

10_1

1. احترام (R
espect):


 ما گابریکیان بر این باورییم که هر انسان (بدون نگاه تبعیض آمیز)، لایق توجه بوده و عقیده و نظر هر فرد، سزاوار شنیدن و اعتنا می باشد. در مورد دیگران، زود قضاوت نمی کنیم. هیچ گاه مغرور نخواهیم شد و خود را برتر از دیگران نمی دانیم. رفتار ما صبورانه، مطابق با رعایت آداب و شئونات والای انسانی می باشد. ما به ارزش های پسندید
ه جامعه و حریم خصوصی افراد، احترام می گذاریم.
اسامی افراد: عباس ابری، مهدیه تشیعی، علی اکبر رضایی، فریبا کرمی و ملیسا نقی زاده.


1_22. زندگی سالم (Healthy Lifestyle):

ما گابریکیان حفاظت از سلامت جسمی و روانی فردی و پیروی از عادات خوب سلامتی را یک ضرورت می دانیم و ضمن پایبندی به آن، تلاش می کنیم که شیوه زندگی سالم را به اطرافیان و مخاطبان انجمن بیاموزیم.
اسامی افراد: مهین پیرایش، دکتر چراغچی، طیبه دهقانی، دکتر منصوری و باران هاشمی


2_2
3. شجاعت (Courage):

ما گابریکیان بر این باوریم که برای رسیدن به اهداف بزرگمان باید خودمان را باور کرده و شجاعانه با سختی ها مواجه شویم. درحالیکه با دقت به عواقبت هر حرکت بر گابریک می اندیشیم، از دشواری های پیش رو نمی هراسیم.
اسامی افراد: عباسی، بتی کاظمی، فیروزه مشایخ، پریسیما مظاهری

3_2
4. صداقت (Honesty):

ما گابریکیان افراد قابل اعتمادی هستیم زیرا راستگو بوده و شجاعت بیان حقیقت را در همه حال داریم و به آنچه وعده می دهیم، عمل می کنیم.  درستی در امانتداری را از بالاترین اصول رفتار صادقانه می دانیم.
اسامی افرد: حکیمه امیر آزاد، علی علی نژاد، دکتر ترمه نوروزی5. کارگروهی (Teamwork):

ما گابریکیان بر این باوریم که درکنار یکدیگر و به صورت تیم، به نتیجه بهتری می رسیم. ما برای رسیدن به اهداف تیم، مهارت های مکمل خود را در کنار هم می گذاریم، نظرات یکدیگر را با احترام می شنویم، با تفکر و تحلیل بهترین راهکار را انتخاب کرده سپس تقسیم کار می کنیم و با اعتماد به یکدیگر و همکاری متقابل به تعهداتمان عمل می کنیم. ما گابریکیان معتقدیم، موفقیت تیم در رسیدن به نتیجه بهتر، بر اعمال نظر شخصی مان ارجحیت بسیار بالاتری دارد. کار تیمی، در کلیه تصمیم گیری ها، حل مسائل و امور اجرایی گابریک قرار می گیرد.
اسامی افراد: دکتر ستاره اطهاری، حسین خادم حسینی، دکتر هدی درخشانیان، ناهید دهقانی، مریم طباطبائی.
اسامی چند تن از سفیرانی که به نمایندگی از سایر عزیزان در این برنامه شرکت نمودند: ندا رشیدی، مهدی باشتنی، جواد کاغذی، سجاد کاووسی، مهیار محمدی دوست و بهنام همتی.
4_35_3
6_2


6. مسئولیت پذیری و پشتکار (Persistence & Accountability):

ما گابریکیان به انجام آنچه قول داده ایم و تصمیمات گرفته شده، متعهد هستیم. در قبال کارهایمان و نتایج آن پاسخگو و مسئول بوده، نتایج را با شفافیت بیان کرده و انتقاد را پذیرا هستیم. با پشتکار در جستجوی راه حل و رسیدن به نتیجه گام بر می داریم. گابریکیان یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت.
اسامی افراد: پریسا احمد زاده،  سرمه رئیس زاده، شراره صدقی،  امیر گودرزی


7_1
7. نو آفرینی و پیشگامی (Innovation & Pioneering):


 ما گابریکیان انعطاف پذیر هستیم. همواره در تلاشیم تا با بکارگیری فرصت ها و آفرینش ایده های نو و پویا، اثرگذارتر به سمت اهدافمان پیش رویم. ما بر آنیم تا همیشه در آموزش دیابت، پیشگامی و کیفیت متمایز خود را حفظ نماییم.
اسامی افراد: سحر دوخائی، نازلی سیدخوئی، دکتر سارا صداقت، کیامهر کیخان زاده و مهندس هرمز کیخان زاده
8_2
8. همدلی (Empathy):

ما گابریکیان با درک
عمیق مشکلات و احساسات مخاطبین خود، ضمن ارائه خدمات آموزشی، نیاز آنها را شناخته و در راستای رفع آن و ایجاد انگیزش در ایشان تلاش می کنیم.
اسامی افراد: دکتر رعنا ادوای، هما بزرگ پور، سوگل جم، آیه رسولی، شبنم طیبی و فرشته عظیمی پور

9_1

9. یادگیری پویا (Dynamic Learning):


ما گابریکیان شیفته آن هستیم که پیوسته پیشرفت کنیم. متواضعانه از هرکس و در هر کجا می آموزیم. دریافت بازخورد، پذیرش انتقاد و تفکر در مورد آن را لازمه ترقی می دانیم. باور داریم که هم از شکست ها و هم از پیروزی ها می توان آموخت. از کمک گرفتن از دیگران همواره استقبال می کنیم.
اسامی افراد: دکتر ابوالحسنی، دکتر فاطمه سادات امیری، فرحناز برخوردار، دکتر مویدی و اکرم میر احمدی9. کمال (Integrity)
کمال، مسیریست که نهایت آن بکارگیری و اعتقاد راسخ به کلیه ارزشهای گابریکی و پیروی از اصول اخلاقی و معنویست.


در گابریک همه ما دیابت داریم و به دیابتی ها کمک می کنیم


از مهم ترین خدمات به افراد دیابتی، ایجاد انگیزه و تشویق کودکان، نوجوانان، والدین آنها و افرادی است که نتوانسته اند با دیابت خود کنار بیایند. این اقدام از طریق مشاوره با کارکنان انجمن که خود مبتلا به دیابت نوع یک هستند صورت می گیرد. چنانچه شما هم علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره دیابت و فعالیت انجمن دارید با شماره 82433-021 تماس بگیرید.10دستاورد بزرگ گابریک در 9 سال فعالیت (1385 تا 1393)


1- 648،88 فرد دیابتی عضو خانواه بزرگ گابریک:

گابریک در 9 سال فعالیت خود، موفق به ارائه خدمات به 88،648  نفر عضو مبتلا به دیابت خود شده است. این افراد پس از عضویت، از خدمات آموزشی، انگیزشی و حمایتی این انجمن استفاده می نمایند.

برخی از این خدمات عبارتند از: مشاوره تلفنی رایگان، دریافت نشریه آموزشی رایگان، حضور در دوره های آموزشی بزرگترین مدرسه دیابت خاورمیانه، استفاده از خدمات اتاق مشاوره، دریافت کارت شناسایی دیابت، دریافت فصل نامه های داخلی انجمن، حضور در همایش ها و جشن ها و ...

•    سن اعضای مبتلا به دیابت: 1 روزه تا 104 ساله

•    تعداد اعضای ساکن تهران: 62،053 نفر

•    تعداد اعضای ساکن شهرستان: 26،595 نفر

2-  پوشش حمایتی و آموزشی 3،048  کودک مبتلا به دیابت و خانواده هایشان:

کودکان دیابتی زیر 12 سال سراسر کشور به همراه خانواده هایشان از کلیه خدمات آموزشی، انگیزشی و حمایتی گابریک به صورت رایگان استفاده نموده اند. تا پایان سال 1393 تعداد این کودکان 3،048 می باشد.

همه ساله، جشن های آموزشی/ انگیزشی برای این کودکان برگزار می گردد.

گابریک، مفتخر به خلق اولین شخصیت کارتونی آموزش دیابت (کیپو) و سری برنامه های آموزشی ویژه کودکان در خاورمیانه می باشد.

3-  ارائه 410،741 نفر ساعت آموزش برای مدیریت شخصی دیابت:

در مدل مدرسه ی دیابت گابریک افراد دیابتی به همراهی خانواده هایشان آموزش های لازم را برای مدیریت شخصی کنترل قند خون خود فرا می گیرند.  این 410،741 نفر ساعت آموزش، در قالب کلاس های آموزشی گروهی داخل انجمن (بیش از7000 جلسه آموزشی گروهی) و برنامه های استانی ارائه گردیده است.

علاوه بر آن، انجمن موفق به ارائه بیش از 80،000 مشاوره شخصی (فرد به فرد) خاص به صورت تلفنی و حضوری گردیده است.

4-  27،510 نفر ساعت آموزشی به جامعه پزشکی و پیراپزشکی:

هدف از این برنامه ها آشنایی بیشتر کادر درمانی با اهمیت آموزش دیایت، اصول درمان و نحوه برقراری ارتباط و ایجاد انگیزه در بیماران مبتلا به دیابت می باشد. ما در تلاشیم که با آموزش موثر به کادر درمانی، آموزش دیابت به بیمار را فراگیر و اثربخش نماییم.

خدمات آموزشی ارائه شده برای جامعه پزشکی و پیرا پزشکی (پرستاران، متخصصین تغذیه) شامل موارد زیر است:

•    برنامه ملی دوست من انسولین: 8768 نفر ساعت (در 10 شهر)

•    پایه های آموزش دیابت:3966 نفر ساعت (تهران)

•    کارگاه سفیران دیابت ایران: 2776 نفر ساعت (در 7 شهر)

•    همایش های دیابت، رویکرد کاربردی: 12،000 نفر ساعت (تهران)

5-  پوشش جغرافیایی 13 استان توسط گابریک:

گابریک با برگزاری دوره هایی چون برنامه ملی دوست من انسولین، کارگاه سفیران دیابت و دوره های آموزشی خاص، سعی در حضور فعال در سراسر نقاط ایران را دارد.

این مهم با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی هر استان، انجمن های دیابت محلی استان ها و پزشکان هر استان تحقق یافت.


______________4


6-  برترین نمونه آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (16،5،7):

مدل مدرسه دیابت گابریک به عنوان برنامه برتر آموزشی دیابت در این منطقه شناخته شده و تا به امروز توانسته است 410،741 نفر ساعت آموزش دیابت به جامعه افراد دیابتی کشور ارائه نماید.

ساختار آموزشی مدرسه دیابت گابریک شامل 16 دوره آموزشی در 5 سطح برای 7 گروه مخاطب از جامعه افراد دیابتی است.

محورهای آموزشی مدرسه دیابت گابریک عبارتند از:

•    اصول خود- مراقبتی

•    شمارش کربوهیدرات

•    سلامت روان

هدف از آموزش های ارائه شده، توانمند سازی افراد مبتلا به دیابت برای کنترل مناسب دیابت است.

انجمن دیابت گابریک همچنین با ارائه خدمات مشاوره تلفنی و حضوری (اتاق مشاوره) تلاش می کند تا همواره در کنار افراد مبتلا به دیابت و خانواده های آن ها باشد.

7- تدوین و چاپ 1،034،400 نشریه و کتب آموزشی:

گسترش آموزش از طریق نشریات، یکی دیگر از روش های اطلاع رسانی و آموزش انجمن دیابت گابریک می باشد. عمده انتشارات مهم ما تا به امروز:

•    جزوه کنترل آسان دیابت: 60،000 جلد

•    فصل نامه های داخلی انجمن: 900،000 نسخه، در 20 شماره

•    کتاب دیابت راه درمان: 24،400 جلد

•    کتاب برنامه ریزی غذایی (مقدماتی): 32،000 جلد

•    کتاب کنترل قند خون: 18،000 جلد

8- چاپ 1،011 مقاله و آگهی اطلاع رسانی در روزنامه های کثیرالانتشار:

همکاری با بیش از 35 نشریه کثیرالانتشار تخصصی و غیر تخصصی مهم (از جمله همشهری، ایران، جام جم، اعتماد، اطلاعات، کیهان، سلامت، سپید، اخبارپزشکی، تندرستی و ...) و اطلاع رسانی عمومی در مورد پیشگیری و کنترل دیابت و چاپ بیش از هزار مقاله و آگهی اطلاع رسانی از دستاوردهای مهم گابریک می باشد.

9-  عضویت بیش از 481،091 نفر در کمپین خلاقانه ی روبان آبی:

آگاهی رسانی و آموزش در گابریک یک فرایند عملگرایانه است. مدیریت و پرسنل گابریک همیشه به این ویژگی با نظر خاص نگاه می کنند و آموزش و اطلاع رسانی را زمانی انجام شده می دانند که به تغییر و یا اقدامی منتهی شود. کمپین روبان آبی نیز در این راستا و در جهت پیشگیری از دیابت تدوین و اجرا می شود.

کمپین روبان آبی 1: با شعار پیشگیری از دیابت

کمپین روبان آبی 2: با شعار تغذیه سالم با صبحانه

تا به امروز 364،435 نفر به صورت حضوری و 116،656 نفر از طریق فضای مجازی در راستای سلامتی خود با ما قول بسته اند.

10-  رویدادهای ویژه بین سازمان:

•    تهیه و تدوین پروتکل همکاری مشترک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آماده برای امضا

•    امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

•    بازدید مدیر بیماری های غیر واگیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت از انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک

•    بازدید معاون مدیر کل سازمان جهانی بهداشت و بیماریهای غیر واگیر از انجمن

•    انتخاب نماینده انجمن به عنوان نماینده سمن های ملی در هیات عالی نظارت سازمانهای مردم نهاد وزارت کشور

•    عضویت گابریک به عنوان یکی از 5 عضو سمن کار گروه تخصصی سازمان های مردم نهاد بخش بهداشت

•    عضویت گابریک به عنوان یکی از اعضای کمیته ی کشوری دیابت