گزارش برنامه ملی دوست من انسولین تبریز

دومین برنامه ملی «دوست من انسولین2» در شهر تبریز در تاریخ یکم و دوم تیرماه برگزار شد.  تیم اعزامی انجمن دیابت گابریک شامل گروه 6 نفره ای بود که در تاریخ 31 خرداد راهی  تبریز شدند، خانم سیده طیبه رهیده (مدرس دیابت)، آقای دکتر محمدحسن ابوالحسنی (مدرس دیابت)، آقای مهندس هرمز کیخان زاده (مدیرعامل انجمن دیابت گابریک)، خانم سحر دوخائی (مدیر پروژه)، خانم هاجر رحیمی (مدیر واحد روابط عمومی) و خانم پریسا احمدزاده (مشاور ارشد آموزش) اعضای این گروه بودند.
_DSC0067
حدود ساعت 21:30 در فرودگاه تبریز خانم دکتر معصومه پناه خواهی به همراه همسرشان آقای دکتر سهیل عابر به استقبال بچه های گابریک آمدند. اکنون بشنویم از نحوه شکل گیری برنامه در تبریز:
این خانواده یک فرزند هشت ساله دیابتی نوع یک دارند (مبین عابر)، آنها در دوره های آموزشی انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک در تهران شرکت کرده بودند و در صدد بودند تا بتوانند با همکاری انجمن دیابت آذربایجان شرقی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و جمعی از پزشکان پشتیبان، بستری را برای افراد دیابتی دیگر که در تبریز زندگی می کنند و امکان حضور در کلاس های تهران گابریک را ندارند، فراهم نمایند. این خانواده خود تاثیر آموزش را در بهبود کنترل قند خون فرزندشان مشاهده نمودند. این بود که خانم دکتر پناه خواهی برآن شد تا نماینده اجرایی برنامه ملی «دوست من انسولین » در شهر تبریز باشد.

از فرودگاه همگی به سالن غذاخوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز رفتند و در حین صرف شام هماهنگی های نهایی برای برگزاری هر چه بهتر برنامه انجام شد.

برگزاری این برنامه برای دو گروه زیر برنامه ریزی شده بود:
1.    افراد دیابتی نوع یک (در تاریخ یکم و دوم تیرماه ساعت 14:00 الی 18:00)
2.    جامعه پزشکی و پیراپزشکی (در تاریخ دوم تیرماه ساعت 8:00 الی 12:00)

از ویژگی ها مهم برنامه، برگزاری آن به صورت کاملاً رایگان (همچون برگزاری این برنامه ملی در شهرستان فسا)  بود.
صبح روز اول تیرماه، پرسنل گابریک، پرسنل شرکت فریر آسا طب (که از حامیان مالی برنامه بودند.)، خانم پناه خواهی، آقای دکتر عابر و آقای حقیقی (به نمایندگی از انجمن دیابت آذربایجان شرقی) برای هماهنگی و آماده کردن پکیج ها به سالن اتاق بازرگانی (محل برگزاری برنامه) رفتند.

88


بعد از ظهر همان روز، مراسم افتتاحیه با معرفی انجمن دیابت گابریک توسط آقای مهندس هرمز کیخان زاده و سخنرانی جناب آقای دکتر مجید مبصری، مدیرعامل انجمن دیابت آذربایجان شرقی آغاز گردید.4 پس از آن سرکار خانم رهیده آموزش خود را برای حدود 130 نفر افراد دیابتی وابسته به انسولین آغاز کرد.

5_1

به طور کلی مباحثی را که در طول این دو روز برای افراد دیابتی بیان کردند شامل: اهمیت آموزش، آشنایی با عوامل بالا برنده پایین آورنده قند خون (مدل ترازوی قند)، آشنایی با برخی باورهای غلط در جامعه درباره کنترل دیابت و آشنایی با اصول اولیه در کنترل قند خون بود، آشنایی با هرم راهنمای غذایی (گروههای غذایی)، مسابقه آشنایی بیشتر با شمارش کربوهیدرات، آموزش تناسب انسولین و کربوهیدرات و راههای درمان صحیح افت قند خون، بیان شد.

8_1از ویژگی های برگزاری این برنامه گروه بندی افراد و برگزاری مسابقه بود که مشارکت افراد را در دوره افزایش داد و دوره را از حالت کسل کننده سخنرانی یک طرفه خارج نمود. استقبال و مشارکت کودکان و نوجوانان دیابتی در مسابقه علمی و هم فکری با سایر افراد دیابتی، بیش از پیش بر هیجان برنامه افزود.

ساعت 16:00 طی 30 دقیقه زمان استراحت ، ضمن پذیرایی از افراد دیابتی، به آن ها مشاوره هم داده می شد بچه های گابریک که خود دیابتی نوع یک بودند خیلی تلاش می کردند تا به بچه های دیابتی نوع یک که در مرحله پذیرش دیابت مشکل دارند کمک بکنند، نحوه تزریق صحیح انسولین را آموزش می داند و به طور کلی پاسخ گوی سوالات این افراد بودند.
89

در همین زمان نمایندگان شرکت فریر آسا طب ایستگاه تست قند خون را برگزار کردند و به طور رایگان قند خون افراد دیابتی را اندازه گیری کردند.
98

صبح روز دوم، برنامه آموزشی برای جامعه پزشکی و پیراپزشکی (پزشک عمومی، پرستار و کارشناس تغذیه) آغاز شد. در این بخش حدود 35 نفر شرکت کردند. از پزشکان فوق تخصص غدد و متابولیسم شهر تبریز هم که از پشتیبانان برگزاری این برنامه بودند سرکارخانم دکتر ربابه قرقره چی، سرکار خانم میترا نیافر و جناب آقای دکتر مجید مبصری از برنامه دیدن کردند.

مباحث مطرح شده در این بخش شامل:
    آشنایی با نیاز های آموزشی افراد دیابتی:
    آشنایی با انسولین ( انواع انسولین، محل های تزریق، نحوه تزریق، شرایط نگه داری، روش های استاندارد تزریق انسولین، مکانیسم اثر انسولین)
    آشنایی با داروهای خوراکی مورد استفاده در دیابت نوع دو
    آشنایی با تغذیه سالم برای دیابتی ها و اصول شمارش کربوهیدرات
    آشنایی با استاندارد ها و تکنولوژی های خود پایشی قند خون ( SMBG) و نحوه آموزش تفسیر نتایج به بیماران دیابتی

ساعت 14:00 روز دوم ادامه مباحث برای بیماران توسط دکتر ابوالحسنی بیان گردید.

به طور کلی مباحثی که در این دو روز در مورد بحث پزشکی مطرح شد شامل: مکانیسم ایجاد دیابت نوع 1 و علائم آن، عملکرد پانکراس، عملکرد و اهمیت انسولین برای بدن، اهداف کنترل قندخون براساس سن، پایش وضعیت کنترل قند خون با استفاده از SMBG، بررسی قندهای ثبت شده¬ بیماران، پایش وضعیت کنترل قند خون با استفاده از هموگلوبین A1C، روش های تزریق انسولین، شرایط نگهداری انسولین، محل های تزریق انسولین، نحوه تزریق انسولین، نکات لازم قبل از تزریق، شرایط ویژه (تزریق انسولین در عضله، بهترین مکان تزریق انسولین قبل از ورزش)، انواع انسولین ها (انسانی- آنالوگ)، شروع اثر، اوج اثر و طول اثر انسولین، روش های مختلف تزریق انسولین (مزایا ومعایب هرکدام)، هیپوگلیسمی (علائم و درمان آن)، هایپرگلیسمی، کتواسیدوز دیابتی و نحوه اندازه گیری کتون ادرار، ورزش (نحوه تأثیرگذاری ورزش بر کنترل قند خون)، عوارض دیابت، مراقبت از پای فرد دیابتی و دندان، راههای پیشگیری از عوارض، الفبای کنترل دیابت (فشارخون، چربی خون، شناخت مقادیر هدف آنها) بود.

 حدود ساعت 16:30 بود که از واحد مرکزی خبر- تبریز هم برای تهیه گزارش به محل برگزاری برنامه ملی «دوست من انسولین» آمدند.

50


40

شرکت فریرآساطب نیز یکی از حمایت کنندگان برنامه بود که علاوه بر تقبل هزینه های این برنامه آموزشی برگزاری دو روز ایستگاه تست قند خون، در نهایت با اهدای جوایزی که مرتبط با کنترل قند خون بود (دستگاه تست قند خون، کیف خنک نگه دارنده انسولین و سرنگ تزریق انسولین) به کودکان دیابتی، انگیزه بیشتری به آن ها داد.18

در روز دوم بچه های دیابتی نوع یک با هم ارتباط خوبی را برقرار کردند و به قول خودشان: «دوستای خوب دیابتی پیدا کرده بودند.»

از طرفی هرمز، هاجر، پریسا و سحر هم از دوستان بچه ها شده بودند و محبت دو جانبه ای بین آن ها رد و بدل می شد.. حالا این بچه های دیابتی، کیپو (شخصیت آموزشی ویژه کودکان دیابتی) را هم دوست خود می دانستند.
19بعضی از افراد دیابتی برای گابریک نوشته هایی تشکرآمیز و سرشار از محبت نوشته بودند و در نهایت جدایی از آن محیط گرم با انرژی مثبت مضاعفی که داشت واقعاً سخت بود...

گزارش تصویری خبر:


_DSC0268

به ترتیب از راست به چپ: آقای مهندس کیخان زاده، آقای دکتر پوررحیم، خانم دکتر قرقره چی، خانم دکتر نیافر، خانم رحیمی، خانم احمد زاده و خانم دوخایی.
71

با تشکر از افراد و سازمان هایی که ما را در اجرای این برنامه یاری فرمودند و به امید همکاری کلیه گروه ها برای برگزاری این برنامه و فراهم آوردن بستری مناسب، در راستای ارتقای سطح آموزش در سراسر کشورمان ایران.

پزشکان پشتیبان برنامه: جناب آقای دکتر ناصر آقا محمدزاده، جناب آقای دکتر امیر بهرامی، جناب آقای دکتر وحدت زنبوری، جناب آقای دکتر محمد علی سرابچیان، جناب آقای دکتر سیامک شیوا، جناب آقای دکتر اکبر علی عسگرزاده، سرکار خانم دکتر ربابه قرقره چی، جناب آقای دکتر مجید مبصری و سرکار خانم دکتر میترا نیافر

سازمان های محلی همکار در اجرای برنامه: دانشگاه علوم پزشکی تبریز- جناب آقای دکتر یعقوبی (ریاست دانشگاه)، جناب آقای دکتر قاسمی (معاونت درمان دانشگاه)، جناب آقای دکتر صادق پور (معاونت پشتیبانی دانشگاه) و انجمن دیابت آذربایجان شرقی

شرکت های حامی برنامه (اسپانسر): شرکت فریر آسا طب (گلوکوکارد صفر- یک)، شرکت داریان تجارت، موسسه ابن سینا (هفته نامه سلامت)

مدیر برنامه: جناب آقای دکتر مبصری
نماینده اجرایی برنامه: سرکار خانم دکتر پناه خواهی (مادر کودک دیابتی نوع یک)

نیروی انسانی اعزامی از انجمن دیابت گابریک:
  • سرکار خانم سیده طیبه رهیده (دانشجوی دکترای تغذیه- مدرس دیابت) و جناب آقای دکتر محمدحسن ابوالحسنی (پزشک عمومی- مدرس دیابت)
  • جناب آقای مهندس هرمز کیخانزاده (مدیرعامل انجمن دیابت گابریک)، سرکار خانم هاجر رحیمی (مدیر واحد روابط عمومی)، سرکار خانم سحر دوخائی (مدیر پروژه دوست من انسولین) و سرکار خانم پریسا احمدزاده (مشاور ارشد آموزش)

عکس دسته جمعی کودکان دیابتی تبریز

24

در صورت تمایل به برگزاری این برنامه در سایر استان های کشور می توانید با شماره 82433-021  واحد روابط عمومی تماس حاصل نمائید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.gabric.ir/imf مراجعه نمایید.

شما عزیزان می توانید فایل Pdf گزارش دوست من انسولین2 (تبریز) را از قسمت دریافت، دانلود کرده و مطالعه نمایید.