ابزارهای تزریق انسولین

  • سرنگ
  • قلم انسولین
  • Jet Injector
  • پمپ انسولین

سرنگ
1aa
استفاده از سرنگ ارزان ترین و در دسترس ترین راه است و برای آن دسته از افرادی که ترکیبی از دو نوع انسولین را تزریق می کنند، مناسب است. این سرنگ ها در انواع ایرانی و خارجی وجود دارد. در نظر داشته باشید که سرنگ های تزریق انسولین در حجم های 30، 50 و 100 واحدی وجود دارد که به ترتیب دارای 0/3، 0/5 و 1 میلی لیتر انسولین هستند. سرنگ ها دارای طول سوزن 8 و 12 میلی متر و قطرهایی با گیج 29 ،30 و 31 هستند. قابل ذکر است که هر چقدر گیج سوزن بیشتر باشد، قطر سوزن کمتر و نازک تر است. هر چقدر سرنگی که انتخاب می کنید، کوتاه تر و نازک تر باشد، احتمال درد، کبودی، خونریزی و تغییر شکل پوست کمتر خواهد بود.

قلم انسولین

قلم های انسولی2aaن از جمله وسایل تزریق انسولین هستند که این کار را برای افراد دیابتی که از تزریقات متعدد انسولین استفاده می کنند بسیار آسان نموده اند و جایگزین جدیدتری برای سرنگ به شمار می آیند. هر قلم انسولین از نظر ظاهری شبیه قلم خودنویس می باشد و شامل یک سوزن قابل تعویض، شیشه مخصوص انسولین (که به جای 10 میلی لیتر، در آن 3 میلی لیتر انسولین جا می گیرد) و خود قلم انسولین است. قلم های انسولین در دو نوع یک بار مصرف و قابل تعویض وجود دارند که در اولی بعد از اتمام انسولین باید قلم را دور انداخت ولی در دومی می توان شیشۀ دیگری از انسولین را جایگزین قبلی کرد.
برای تزریق انسولین از طریق قلم انسولین نیاز به سرسوزن است. سر سوزن قلم انسولین، در قطرها و طول های مختلف وجود دارد. طول سر سوزن ها می تواند 12، 8، 6 و 4 میلیمتر باشد. قطر سوزن با واحدی به نام گیج اندازه گیری می شود. هر چقدر که گیج بالاتر باشد، سر سوزن نازک تر است. سر سوزن ها در گیج های 29، 30، 31 و 32 وجود دارد. بدین معنا که سر سوزن با گیج 32 و طول 4 میلیمتر نازک ترین و کوتاه ترین سر سوزن می باشد.

در تهیه سر سوزن های امروزی از تکنولوژی های پیشرفته ای استفاده می شود (مانند تراش سه گانه، صیقل زدن و رویه سلیکونی) که فرئپد در هنگام تزریق درد ناچیزی را تجربه می کند.

انسولین های موجود برای استفاده در قلم های انسولین هم از انواع ساده و هم مخلوط می باشند که در دومی شیشۀ انسولین حاوی هر دو نوع انسولین کوتاه و بلند اثر می باشد. تنظیم مقدار انسولین تزریقی در قلم ها به سادگی و از طریق یک پیچ در انتهای آن انجام می شود که نسبت به سرنگ های معمولی بسیار دقیق تر است.


sontraJet Injector

Jet injector  وسیلۀ دیگری است که برای تزریق انسولین به کار می رود. این دستگاه، دوز مورد نیاز را با فشار و بدون نیاز به سوزن، به زیر پوست اسپری می کند. این روش برای آن دسته از افرادی که به سوزن حساسیت دارند، مناسب می باشد. به هر حال، این دستگاه ها - به علت قیمت بالایی که دارند - اغلب در بازار مصرف در دسترس نمی باشند.


 پمپ انسولین

پمپپمپ_1 های انسولین روشی برای تزریق انسولین هستند که نزدیک ترین حالت ممکن به ترشح طبیعی انسولین از لوزالمعده است. هر پمپ از 3 قسمت تشکلیل شده است. خود دستگاه پمپ که تقریبا به اندازه کف دست است، یک مخزن قابل تعویض انسولین که در داخل دستگاه قرار دارد و مجموعۀ تزریق که شامل یک سوزن مخصوص و لوله لاستیکی رابطی است که سوزن را (که در زیر پوست قرار دارد) به مخزن انسولین متصل می کند. هر پمپ دارای برنامه ای است که به طور خودکار غلظت متناسبی از انسولین را در طول 24 ساعت به زیر پوست تزریق می کند. زمان و مقدار انسولین مورد نیاز برای وعده های غذایی نیز توسط فرد دیابتی تنظیم می شود. پمپ های چدید به راحتی می توانند بر اساس مقدار قند خون فعلی و مقدار کربوهیدرات غدا و حتی مدت زمانی که از تزریق قبلی گذشته است، مقدار انسولین مورد نیاز برای تزریق در وعده کنونی غذا را محاسبه کنند. همچنین این پمپ ها دارای زنگ خطر نیز می باشند و به عنوان مثال در صورت فراموش کردن تزریق انسولین و یا قطع جریان انسولین به فرد دیابتی هشدار می دهند. مهمترین مانع در استفاده از پمپ های انسولین قیمت بسیار زیاد آنهاست.

در میان روش های ذکر شده در بالا، عملکرد پمپ انسولین بیش از سایرین قادر به شبیه سازی عمل لوزالمعده بوده و برای برخی از دیابتی های نوع 1 مناسب است. آنچه که پمپ انسولین را بسیار شبیه به لوزالمعده می کند آن است که این دستگاه همواره مقدار مشخصی از انسولین را، به طور مداوم و آهسته، به عنوان دوز پایه (بازال) در زیر پوست تزریق می کند. پیش از مصرف هر وعده غذایی، استفاده کنندۀ پمپ می تواند دستگاه را برای تزریق مقدار مشخصی انسولین سریع الاثر تنظیم کرده و از بالا رفتن قند خون بعد از غذای خود جلوگیری کند. میزان انسولین تزریقی پمپ در طول روز، بر حسب نیاز مصرف کننده، قابل تنظیم و تغییر می باشد.

منابع:
• جزوه آموزشی "انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک"